Przejdź do treści

Google i Apple kolejnymi koncernami w Next G Alliance pracującym nad 6G


  • Stowarzyszenie zajmie się przygotowaniem i rozwojem sieci szóstej generacji.
  • Inicjatorem Next G Alliance jest organizacja standaryzacyjna ATIS.
  • A na Starym Kontynencie są plany stworzenia partnerstwa krajów i przemysłu na rzecz łączności 6G.

Amerykańska organizacja Alliance for Telecommunications Industry Solutions, opracowująca standardy techniczne i rozwiązania dotyczące teleinformatyki, powołała inicjatywę Next G Alliance. Nowe stowarzyszenie zajmie się badaniami i rozwojem 6G, produkcją urządzeń oraz wdrażaniem sieci kolejnej generacji. W przedsięwzięcie zaangażowały się wcześniej m.in.: Samsung, Ericsson, Microsoft, Nokia i Facebook, teraz dołączyły do nich Google i Apple. Pierwsze spotkanie Next G Alliance uczestnicy zaplanowali na ten tydzień. Założyciele organizacji przekonują, że powodem jej powstania jest coraz większe uzależnienie lotnictwa, rolnictwa, energetyki i przemysłu od technologii komórkowej, a zebranie instytucji badawczych oraz firm IT ułatwi opracowanie na przyszłość norm i określenie priorytetów badawczych.

6G w Unii

Projekty dotyczące sieci umożliwiającej pobieranie danych z szybkością 1Tb/s i o opóźnieniach rzędu 0,1 ms są w planach również w UE. 20% Funduszu Odbudowy, którego budżet wynosi 1,8 biliona euro, ma zostać przeznaczone na transformację cyfrową. W tym kontekście istotne z perspektywy Komisji Europejskiej są przedsięwzięcia zwiększające dostęp do nowoczesnej łączności oraz inwestycje w rozwój sieci 5G i 6G. KE proponuje utworzenie partnerstwa krajów członkowskich i branży przemysłowej, żeby przygotować Unię do wprowadzenia kolejnego standardu prędkości transferu danych. Do Polski w latach 2021-2023 z Funduszu powinno trafić około 23 miliardów euro, z czego na projekty cyfryzacyjne wspomniana 1/5 tej kwoty, a zatem 4,6 miliarda. Zadaniem Funduszu Odbudowy będzie naprawa unijnej gospodarki po pandemicznym kryzysie.

Kiedy możemy spodziewać się 6G?

Obecnie, według organizacji GSM Association, na świecie działa 107 sieci 5G, 27 z nich uruchomiono w Europie. Szacuje się, że z nowej technologii korzysta 7% populacji. Eksperci Samsunga w publikacji „6G – The Next Hyper-Connected Experience for All” zauważają, że kolejny standard będzie gotowy najpóźniej za 8 lat, a komercjalizacja 6G nastąpi około 2030 roku. Łączność szóstej generacji rozpowszechni technologię cross reality włączającą wirtualne obiekty do istniejących fizycznie – i odwrotnie. Poza tym 6G usprawni istniejące usługi, np. tzw. ultraniezawodną transmisję o niskich opóźnieniach (URLLC), dzięki której ludzie i maszyny mogą bezpieczeniej współpracować.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na