Uczestnicy webinarium dowiedzą się, jak wybrać odpowiednie zobrazowanie satelitarne (czyli rodzaj zdjęć), analizę obrazu i właściwą kompozycję barwną oraz wskaźnik, który pozwoli na wykrycie danego zjawiska lub obiektu. Poznają też sposoby badania stanu zjawiska lub obiektu oraz jego zmian w czasie. Teoria zostanie poszerzona o cztery mini case studies dotyczące wykorzystywania danych satelitarnych w rolnictwie, monitorowaniu zmian użytkowania ziemi, monitorowaniu miast oraz jakości powietrza. Prowadząca omówi takie zagadnienia, jak pomiar powierzchni czy pobranie obrazu. Z zainteresowanymi spotka się Martyna Gatkowska, ekspertka z 12-letnim doświadczeniem we wdrażaniu teledetekcji satelitarnej, czyli badań terenu wykonywanych na odległość. Specjalistka zamierza udowodnić, że „z góry widać więcej”.
Wystarczy komputer
Martyna Gatkowska pokaże, w jaki sposób zdobyć dane satelitarne za darmo, mając do dyspozycji tylko komputer podłączony do internetu. Uczestnicy warsztatów poznają też serwis internetowy Sentinel Hub EO Browser. Prelegentka krok po kroku wyjaśni zasady korzystania z niego i pozyskiwania potrzebnych danych. Środowe spotkanie zapoczątkuje nowy cykl wydarzeń „SpaceHUB do kawy”. Udział w warsztatach jest bezpłatny, trzeba tylko zarejestrować się na stronie: https://app.evenea.pl/event/spacehub30b/. SpaceHUB organizują firmy Kapitech i Brain Embassy.
Rosnący rynek danych z kosmosu
Jak wynika z „The Space Economy Report 2020”, przygotowanego przez firmę Euroconsult, gospodarka kosmiczna w zeszłym roku została wyceniona na 385 miliardów dolarów. W tej kwocie mieszczą się m.in. wydatki na usługi produkcji i uruchamiania satelitów, komunikację satelitarna, obserwację Ziemi oraz na nawigację satelitarną. Z kolei EARSC, czyli Europejski Związek Firm Teledetekcyjnych opublikował raport, z którego wynika, że przychody rynku danych satelitarnych zwiększają się rocznie o 10 procent – i w 2019 wyniosły 1,37 mld euro. Największym zainteresowaniem cieszą się dane związane z monitoringiem obszarów lądowych oraz obserwacją zmian klimatycznych i środowiska morskiego.