Smart industry robot arms for digital factory production technology showing automation manufacturing process of the Industry 4.0 or 4th industrial revolution and IOT software to control operation .

Więcej przedsiębiorstw z dofinansowaniem w konkursie „Przemysł 4.0”

  • Dzięki zwiększeniu budżetu o ponad 5 milionów złotych, granty dostanie 8 kolejnych spółek.
  • Wybrane spółki zajmują się m.in. produkcją podłóg i płyt meblowych.
  • W sumie do inicjatywy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zgłosiło się 481 firm.

Zwiększenie budżetu konkursu o ponad 5 milionów złotych sprawiło, że nie 37, tylko 45 przedsiębiorstw uzyska dofinansowanie w konkursie „Przemysł 4.0” organizowanym przez PARP. Do grona laureatów dołączyły m.in. firma ECAD Zarębski i Wojtczak specjalizująca się w obróbce metali i tworzyw, wytwórca płyt meblowych Forner, a także Holzexport – producent podłóg drewnianych. Nowo wybrane projekty dotyczą m.in. cyfryzacji, robotyzacji, jak również integracji technologii informatycznych i operacyjnych w firmach. Granty można przeznaczyć na doradztwo dotyczące wdrożenia planu transformacji, zakup potrzebnych maszyn i urządzeń, patentów, licencji czy know-how.

Zainteresowanie konkursem

Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, podkreśla duże zainteresowanie przedsięwzięciem:

W konkursie o dotacje wzięło udział aż 481 firmy. Wartość złożonych przez nie projektów przekroczyła 300 milionów złotych, czyli ponad 1200 procent budżetu pierwotnie przeznaczonego na pilotaż.

Jak dodaje, zaangażowanie przedsiębiorców jest sygnałem większego zrozumienia, że digitalizacja i automatyzacja są ważne dla rozwoju organizacji, a także wzrostu ich konkurencyjności. Firmy najczęściej wnioskowały o wsparcie w dziedzinie robotyzacji, połączenia IT i OT, przemysłowego internetu rzeczy i big data.

Unijne programy dla innowatorów

W lutym Komisja Europejska przyjęła program pracy Europejskiej Rady ds. Innowacji i uruchomiła budżet EIC w wysokości 1,7 miliard euro. Dzięki temu firmy będą mogły wziąć udział np. w Akceleratorze EIC wspierającym przedsiębiorstwa pracujące nad technologiami o strategicznym znaczeniu dla Europy. Rada zainaugurowała dziewiątą edycję Nagrody UE dla Kobiet Innowatorek. Właścicielki innowacyjnych przedsiębiorstw dostaną po 100 tysięcy euro. Wnioski można składać do 18 sierpnia 2022 roku.