Przejdź do treści

W Warszawie powstanie strefa lokalna Amazon Web Services


  • Poza Polską, firma Amazon Web Services uruchomi w sumie 31 centrów w 25 krajach.
  • Strefa lokalna umożliwia m.in. korzystanie z usług chmurowych z minimalnymi opóźnieniami.
  • W tekście przypominamy o podobnych inwestycjach Google’a i Microsoftu.

Amazon Web Services, przedsiębiorstwo udostępniające m.in. platformę chmurową, zapowiedział utworzenie 32 nowych stref lokalnych (Local Zones). Chodzi o rozmieszczenie infrastruktury, tj. mocy obliczeniowej, pamięci masowych, baz danych i innych usług AWS, tak by była bliżej użytkowników. Jedna z ogłoszonych stref powstanie w Warszawie, kolejne będą działały w 25 krajach, m.in. w Niemczech, Portugalii, Norwegii, Danii, Argentynie czy Brazylii.

Co daje strefa lokalna?

Celem jest z jednej strony przechowywanie i przetwarzanie danych w kraju, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, a z drugiej – udostępnienie aplikacji wymagających niskich opóźnień, jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, uczenie maszynowe czy symulacje procesów. W wypowiedzi zaznacza to Przemysław Szuder, generalny dyrektor Amazon Web Services w regionie Europy Środkowo-Wschodniej:

Tysiące klientów wykorzystuje lokalne strefy AWS w celu optymalizowania aplikacji i płynnego przechodzenia do chmury. Już niedługo będzie to możliwe także dla firm w Polsce. Strefa lokalna w Polsce pozwoli głównie na lokalne przechowywanie danych oraz poprawę jakości usług realizowanych w czasie rzeczywistym – wyjaśnia.

Regiony Google Cloud i Azure

Od ubiegłego roku w Warszawie działa Region Google Cloud, którego infrastrukturę tworzą 3 centra danych. Koncern z Mountain View w związku z udostępnieniem usług, prowadził kilkutygodniowe szkolenia dla klientów nazwane Cloud Onboarding. Z kolei Microsoft włączył w stolicy Polski region systemu Azure w ramach inwestycji o wartości miliarda dolarów. Poza uruchomieniem centrum przetwarzania danych, przedsięwzięcie obejmowało program podnoszenia kompetencji cyfrowych na rynku pracy przeznaczony w sumie dla 150 tysięcy osób.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na