robotyczne ramię w fabryce

W fabrykach na świecie działają ponad 3 miliony robotów przemysłowych

  • 383,5 tysiąca maszyn kupiły firmy w zeszłym roku.
  • 7 na 10 urządzeń działa w regionie Azji i Pacyfiku.
  • W Europie najwięcej nowych instalacji przeprowadziły przedsiębiorstwa z Niemiec, Włoch i Francji.
  • Międzynarodowa Federacja Robotyki w raporcie „World Robotics 2021” podsumowała dane dotyczące 2020 roku.

W 2020 roku przedsiębiorstwa przemysłowe na świecie zainstalowały 383,5 tysiąca robotów przemysłowych, co oznacza nieznaczny wzrost (o 0,5%) w porównaniu z 2019. 22 tysiące z tej liczby stanowią coboty. Wartość wszystkich maszyn to około 13,2 miliarda dolarów. Dzięki nowym wdrożeniom, globalna liczba urządzeń wyniosła 3,015 miliona, czyli o 10% więcej niż w poprzednim roku. Najwięcej robotów (28%) w zeszłym roku zakupiły firmy z branży elektrycznej i elektronicznej. Co piąty trafił do zakładów motoryzacyjnych, co dziesiąty – do fabryk z sektora metalowego i maszynowego. Wśród najczęstszych zadań nowo instalowanych urządzeń są: przenoszenie towarów, spawanie, montaż i działanie w tzw. cleanroomach, czyli pomieszczeniach o kontrolowanych parametrach środowiskowych.

Wyniki regionów i państw

Blisko 70% maszyn przemysłowych kupionych w 2020 roku, pracuje w regionie Azji i Pacyfiku, niecałe 18% w Europie, 10% – w Ameryce Północnej i Południowej. Jeśli chodzi o poszczególne kraje, ubiegłoroczne wyniki zdominowały Chiny – w fabrykach Państwa Środka zainstalowano 168,4 tysiące urządzeń. Na podium są jeszcze Japonia i Stany Zjednoczone z odpowiednio 38,7 oraz 30,8 tys. maszyn. W Europie najwięcej wdrożeń przeprowadziły firmy działające w Niemczech, we Włoszech i Francji. Listę 15 państw z największą liczbą nowych urządzeń zamyka Wielka Brytania z 2,2 tys. maszyn. Na 10 tysięcy pracowników zatrudnionych w przemyśle na całym świecie, przypada średnio 126 maszyn (w 2019 było to 113, rok wcześniej – 99).

Prognoza na kolejne lata

Międzynarodowa Federacja Robotyki przewiduje 13% wzrostu w 2021 roku oraz przeciętnie 6% w latach 2022-2024. Zmiany w krótkim terminie będą uwarunkowane m.in. wysokim popytem na produkty i komponenty elektroniczne, silnym napływem zamówień przeniesionym na 2022, nowymi inwestycjami w infrastrukturę (np. sieć 5G). Nowe instalacje umożliwi również rozwój chmury obliczeniowej, systemów wizyjnych i sztucznej inteligencji, a także upowszechnienie zrównoważonego rozwoju, ponieważ maszyny są potrzebne do efektywnego pod względem finansowym wytwarzania paneli słonecznych czy części siłowni wiatrowych, a robotyzacja produkcji ułatwia zmniejszenie śladu węglowego firm.

Informacje pochodzą z „World Robotics 2021” – 13 publikacji na temat liczby maszyn przemysłowych w zakładach na całym świecie. W portalu publikowaliśmy podsumowania uwzględniające dane z 2018 i 2019 roku. Opracowania przygotowuje International Federation of Robotics – organizacja działająca od 1987 roku w celu popularyzacji wykorzystania urządzeń przemysłowych, a także wózków samojezdnych.