Przejdź do treści

Vitamin-V: Unikalny projekt z wykorzystaniem architektury RISC-V dla usług chmurowych


Projekt Vitamin-V, którego liderem jest Universitat Politècnica de Catalunya, zakłada powstanie zestawu oprogramowania dla usług chmurowych (rozwiązań hardware i software), który będzie bazował na opensource’owej architekturze RISC-V.

W branży układów scalonych od wielu lat dominują rozwiązania, które opierają się na zastrzeżonych zestawach instrukcji, takich jak architektura x86 i ARM. Producenci elektroniki muszą licencjonować te zestawy instrukcji, co oznacza często ogromne koszty dla każdego, realizowanego projektu. W ostatnich latach jednak wiele firm, rozwijających sprzęt i oprogramowanie na całym świecie, zaczęło przechodzić na powszechnie dostępny i bezpłatny zestaw instrukcji, znany jako RISC-V.

Architektura RISC-V

RISC-V jest otwartym standardem, zawierającym podstawowe instrukcje, który można dowolnie wykorzystywać do projektowania układu scalonego. Koncepcja opensourcowego zestawu instrukcji ma coraz większe szanse, aby radykalnie zmienić branżę układów scalonych. Projektowanie chipów komputerowych w oparciu o architekturę RISC-V zwiększa możliwości mniejszych firm i początkujących przedsiębiorców, uwalniając ich od kosztownych opłat licencyjnych. Liczba procesorów opartych na RISC-V dynamicznie rośnie w ostatnich latach. Calista Redmond, dyrektor generalny RISC-V International, ogłosiła, że w 2022 r. na rynku było dostępnych dziesięć miliardów rdzeni opartych na RISC-V.

Założenia projektu Vitamin-V

Projekt Vitamin-V rozpoczął się w styczniu 2023 r. i otrzymał 4,63 mln euro dofinansowania z unijnego programu „Horyzont Europa”. W ciągu dwóch lat, ośmiu europejskich partnerów, wśród których znajdą się przedstawiciele świata nauki i przemysłu, zajmie się opracowaniem i walidacją wirtualnego środowiska wykonawczego oraz zestawu narzędzi umożliwiających wdrożenie i testowanie oprogramowania opartego na technologii RISC-V dla usług chmurowych. W ramach Vitamin-V zostaną zrealizowane zadania związane z dystrybucją oprogramowania, co umożliwi konfigurację takich aplikacji jak Apache Spark, Kubernetes, Tensorflow i RustVMM.

Nadchodzą rewolucyjne zmiany?

Postęp i rozwój technologii RISC-V jest wspierany na całym świecie przez wiodące firmy technologiczne i środowisko naukowe. Stale prowadzone są prace nad rozwojem oprogramowania, narzędzi i sprzętu, co w nadchodzących latach może doprowadzić do rewolucji w przestrzeni sprzętowej open source.

Więcej na temat projektu Vitamin-V można znaleźć TUTAJ

Więcej na temat inicjatywy RISC-V International na stronie electronics europe News


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na