Back View of Industrial Engineer Working on Desktop Computer in Bright Office. Screens Show IDE / CAD Software, Implementation of Machine Learning, Neural Networking and Cloud Computing

Uczenie maszynowe, druk 3D i modele biznesowe na konferencji DIH4Future

  • Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia algorytmów niezależnie od tego, czy mają historyczne dane o pracy maszyn.
  • Powtarzalność przy kontroli produktów jest męcząca dla człowieka, ale nie dla maszyny.
  • Narzędzia do prototypowania, zmiana modelu biznesowego i konserwacja zapobiegawcza – relacjonujemy eksperckie spotkanie zorganizowane przez Hub Innowacji Cyfrowych z Poznania.

Agata Chudzińska z firmy Apollogic podkreślała, że zbieranie danych z czujników umieszczonych przy maszynach i liniach produkcyjnych jest pierwszym krokiem do konserwacji zapobiegawczej, kolejny to uzyskanie z nich informacji ułatwiających podejmowanie decyzji. Istnieją dwa sposoby realizacji podobnego zadania: tradycyjny, bazujący na wiedzy ekspertów potrzebnej do określenia reguł dla poszczególnych parametrów urządzeń – oraz nowoczesny, oparty o uczenie maszynowe. Realizacja drugiego wariantu zależy od tego, czy firma ma historyczne dane dotyczące pracy maszyn – jeśli tak, może użyć uczenia nadzorowanego, gdzie algorytmy uczą się związków między informacją, a jej skutkiem dla pracy maszyn. Przy braku tych danych potrzebujemy uczenia nienadzorowanego, czyli wykrywania anomalii w danych.

Nie tylko konserwacja zapobiegawcza

Ręczne sprawdzanie jakości produktów jest czasochłonne, cząstkowe (szczególnie przy dużych seriach) i narażone na błędy przez to, że ludzie mają obniżoną koncentrację po kilku godzinach wykonywania tej samej czynności – podkreślała Agata Chudzińska. Z kolei powtarzalność i mnogość produktów schodzących z taśm nie jest przeszkodą dla sztucznej inteligencji potrafiącej przetworzyć informacje o kilku lub kilkunastu obiektach na sekundę. SI może sprawdzić m.in. różnice z wzorcem, poprawność etykiet, a także typ produktu na linii, co posłuży do dalszej segregacji części. W tym kontekście przydatne są rozwiązania edge AI, czyli przetwarzanie danych bezpośrednio w urządzeniu, które je gromadzi (smartfon, dron, smartwatch czy samochód).

Często nie możemy czekać z decyzjami na przesłanie danych do chmury i na odpowiedź. W przypadku edge AI dostajemy ją automatycznie. Istotny jest też aspekt bezpieczeństwa, w tym systemie dane nie muszą opuszczać ani firmy, ani urządzenia – wyjaśniała prelegentka.

Specjalistka dodała, że edge AI nie jest konkurencją dla chmury, tylko rozwiązaniem komplementarnym, bo zebrane informacje można następnie przesłać i udostępnić algorytmom do dalszego szkolenia lub menadżerom do kontrolowania produkcji.

Druk 3D i inżynieria wsteczna

Przedstawicielka Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Gliwice, Katarzyna Kuboś, opowiedziała podczas konferencji zorganizowanej przez DIH4Future o laboratorium druku 3D, gdzie firmy konsultują projekty nowych produktów, a także drukują prototypy. Wewnątrz jest kilkanaście maszyn przemysłowych drukujących za pomocą tworzyw sztucznych i żywic fotopolimerowych utwardzanych laserem lub światłem ultrafioletowym. Drugie laboratorium zajmuje się pomiarami i obróbką skrawaniem. Tam, dzięki tzw. inżynierii wstecznej, przedsiębiorcy mogą opracować schematy potrzebne m.in. do produkcji niedostępnych na rynku części zamiennych do maszyn. Poza tym Technopark Gliwice prowadzi doradztwo i szkolenia z modeli biznesowych i wprowadzania nowych produktów – z wykorzystaniem TRIZ, czyli zbioru metod szukania innowacyjnych rozwiązań opracowanego przez Henryka Saulowicza Altszullera, o czym wspominaliśmy już w portalu.

Rozwój organizacji

Sposoby rozwoju modelu biznesowego omówił Jan Chełkowski z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zaznaczył, że nowe maszyny i wiedza nie są wystarczające, jeśli nie towarzyszy im tworzenie nowej wartości dla klientów. Podał przykłady wielkopolskich firm, m.in. Convert Paper, która ma w pełni zautomatyzowany magazyn z papierem dostarczanym drukarni wykonującej np. opakowania pod kątem produktów spożywczych. Przedsiębiorstwo zmieniło swój model biznesowy:

Powstało hasło „dostawa w 72 godziny”. Dzięki nowemu modelowi firma nie jest już jednym z wielu dostawców współpracujących z drukarniami, a stała się wewnętrznym partnerem kontrahentów i działa niemalże, jak ich własny magazyn. Jeżeli drukarnia dostaje zlecenie na produkcję konkretnego opakowania, przez integrację systemów informatycznych dane o zamówieniu trafiają bezpośrednio do Convert Paper. Roboty od razu układają potrzebny surowiec i gdy tylko maszyny tnące są dostępne, zaczynają pracę. Sednem jest integracja wielu podmiotów poprzez IT – wyjaśniał Chełkowski.

Konferencja „Transformacja cyfrowa – nowe możliwości dla rozwoju firm w 2021 roku”

Podczas spotkania eksperci przybliżali programy finansowania nowych rozwiązań, m.in. „Szybką ścieżkę” projektowaną na początek 2021 oraz konkurs „Badania na rynek”. Przytaczali też główne założenia unijnego programu Horyzont Europa na lata 2021-2027. Konferencję przygotował DIH4Future – poznański Hub Innowacji Cyfrowych tworzony przez PPNT, Technopark Gliwice, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz firmę Apollogic. Konsorcjum jest jednym z pięciu DIH-ów koordynowanych przez Platformę Przemysłu Przyszłości.