Przejdź do treści

Tesla w respiratorach wykorzystuje części samochodowe – wiesz, jakie?


  • Firma skonstruowała prototyp urządzenia medycznego, który zawiera elementy używane w produkcji samochodów.
  • To m.in. ekran, komputer i zbiornik powietrza z układu zawieszenia.
  • Teraz prototyp czeka na decyzję amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.
  • CEO Tesli, Elon Musk, dwa tygodnie temu zapowiedział start produkcji respiratorów.

Inżynierowie firmy przekonują, że nie używają gotowego projektu respiratora, tylko tworzą własny, bo chcą stosować znane im elementy oraz łatwo dostępne w przeciwieństwie do komponentów dla sprzętu medycznego. W związku z tym, w prototypowym respiratorze znalazł się ekran i komputer z auta amerykańskiej firmy – Model 3, a także podzespół używany w układzie zawieszenia Modelu S. Nie wiadomo jednak, kiedy Tesla rozpocznie seryjną produkcję, ponieważ urządzenie musi najpierw przejść testy w krajowej Agencji Żywności i Leków. Zdaniem konstruktorów, potrzeba jeszcze wiele pracy, żeby opracować odpowiednio działające sztuczne płuco.

Respirator Tesli z systemem umożliwiającym pracę w czasie transportu pacjenta

Na wyświetlaczu prototypowego sprzętu znajdą się informacje o ciśnieniu powietrza, jego przepływie i objętości. Lekarze będą mogli dopasować częstotliwość sterowanych oddechów do konkretnych pacjentów chorych na COVID-19. Respirator z firmy Elona Muska wykorzystuje samochodowy zbiornik powietrza podłączony do czujnika ciśnienia i przepływomierza. W komorze tlen łączy się z powietrzem – mieszanka jest następnie dostarczana do układu oddechowego. Prototyp ma również zapasowy system ze zbiornikiem tlenu, akumulatorem i sprężarką powietrza, które umożliwiają nieprzerwaną pracę respiratora np. w czasie przenoszenia pacjenta w inne miejsce.

W walkę z COVID-19 włączają się też Dyson i Apple

Dyrektor generalny Tesli w marcu zapowiedział produkcję respiratorów, po tym, jak burmistrz Nowego Jorku zaczął alarmować o niezbędnych tysiącach urządzeń. Sprzęt medyczny opracowuje także Ford – koncern we współpracy z GE Healthcare chce zbudować uproszczoną wersję sztucznych płuc. Z kolei Dyson w ciągu 10 dni zaprojektował i rozpoczął wytwarzanie przenośnych respiratorów CoVent. Apple natomiast produkuje plastikowe osłony twarzy dla pracowników służby zdrowia.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na