Tak działają chwytaki, dzięki którym roboty potrafią rozplątywać, układać i podłączać kable

  • Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali mechaniczną dłoń do instalowania przewodów.
  • Amerykańscy specjaliści użyli gumowych czujników z kamerami, które oceniają położenie przedmiotów.
  • Po udoskonaleniach systemu będzie możliwe także umieszczanie przewodów w kanałach.
gelsight

Sprawna praca z cienkimi i elastycznymi przedmiotami, takimi jak kable i sznurki, jest na razie dla robotów wyzwaniem – dlatego naukowcy z Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT opracowali system, który ułatwia naśladowanie ludzkich ruchów w czasie manipulowania przewodami czy nitkami. Jego najważniejszym elementem są zaprojektowane kilka lat temu czujniki GelSight tworzące w kontakcie z przedmiotem szczegółową, trójwymiarową mapę jego powierzchni. Sensory skonstruowano z miękkiego tworzywa z wbudowanymi kamerami, które szacują ułożenie kabla w chwytaku robota. Równolegle działają dwa sterowniki: pierwszy zmienia siłę, drugi reguluje pozycję chwytaka w taki sposób, żeby utrzymać kabel.

Co potrafią chwytaki?

Dwa połączone mogą przesuwać przewód podobnie jak ludzie – jeden przytrzymuje, drugi łapie i przesuwa. Badacze zaprogramowali też mechanizm, dzięki któremu robot potrafi umieszczać wtyczki w gniazdach. Mechaniczne dłonie z czujnikami GelSight przenoszą i pakują towary oraz montują elementy, a za sprawą nowych sterowników są w stanie układać lub nawet rozplątywać przewody. Minusem rozwiązania jest kształt sensora, bo w momencie, kiedy kabel dotyka krawędzi czujnika, trudno go przeciągnąć. Naukowcy mają w planach rozwój systemu, aby w przyszłości chwytaki swobodnie umieszczały przewody w listwach i kanałach instalacyjnych.

Inne projekty

W kwietniu firma OnRobot zakończyła prace nad miękkim chwytakiem dla branży spożywczej, jego silikonowe kielichy dopasowują się do przedmiotów, pozwalając przenosić obiekty. Pisaliśmy wcześniej w Platformie Przemysłu Przyszłości również o końcówce robotycznego ramienia, która unosi niewielkie i kruche rzeczy bez dotykania – za pomocą fal dźwiękowych. Z kolei współpracę ludzi z maszynami umożliwia system RoboRaise łączący elektromiografię z uczeniem maszynowym.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór