inżynierowie pracujący przy robocie

Stolica eXperymentu w Gnieźnie, czyli ośrodek dydaktyczny na wzór Centrum Nauki Kopernik

  • W historycznej, pierwszej stolicy Polski powstanie centrum edukacyjne przygotowujące młodych ludzi pod kątem tematyki STEM.
  • To angielski skrót odnoszący się do nauki, technologii, inżynierii i matematyki.
  • O nowoczesnej edukacji i robotyce w czasie piątkowej konferencji porozmawiają eksperci, którzy przyjadą do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie. Start o 9:00.
  • Długoterminowym celem całego przedsięwzięcia jest kształcenie przyszłych pracowników wyspecjalizowanych w cyfrowej transformacji przemysłu.

Spotkanie pod hasłem „Gniezno.Stolica Experymentu” to początek projektu związanego z kształceniem przyszłych pracowników 4.0. Wiceprezydent Gniezna, Jarosław Grobelny, zapowie w szczegółach Stolicę eXperymentu, czyli powstające centrum dydaktyczne. Z kolei ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, Mikołaj Kołodziejczak, opowie o innowacyjnych rozwiązaniach przemysłowych oraz o znaczeniu kształcenia dotyczącego technik produkcyjnych.

Interaktywny ośrodek wzorowany na warszawskim CNK

Stolica eXperymentu ma wprowadzać młodych ludzi w tematykę STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), otwarcie kompleksu o powierzchni 1400 metrów kwadratowych zaplanowano na koniec przyszłego roku. Odwiedzający ośrodek, przygotowywany na wzór Centrum Nauki Kopernik, wezmą udział w zajęciach i laboratoryjnych warsztatach, które poprowadzą naukowcy. Będzie można z bliska przyjrzeć się robotom i uczyć od podstaw programowania. Jak podkreśla prezydent Gniezna, Tomasz Budasz, centrum dydaktyczne powinno służyć przygotowywaniu pracowników dla nowoczesnego przemysłu:

Najbardziej zależy nam na edukacji z zakresu automatyki i robotyki, kreowania i wytwarzania przedmiotów także w ramach druku 3D oraz przygotowywania aplikacji do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Mamy świadomość, że tylko solidna edukacja zawodowa prowadzona od najmłodszych lat pozwoli wykształcić kreatywnych ludzi, którzy będą potrafili prowadzić transformację w kierunku przemysłu 4.0 – uzasadnia Budasz.

Promowanie robotyzacji

Gnieźnieński projekt nawiązuje do tego, co akcentują uczestnicy forum ds. robotyzacji powstającego z inicjatywy PPP. Eksperci z firm i instytucji naukowych zaznaczają, że w ciągu najbliższej dekady czas pracy robotów wydłuży się o 60%, a w związku z tym trzeba popularyzować obsługę maszyn nie tylko w pracy w przedsiębiorstwach, ale wcześniej, w całym procesie edukacji. Mają w tym pomagać również inicjatywy w rodzaju europejsko-chińskiego Open Design Manufacturing, które łączy przemysł, edukację i majsterkowiczów, czy jak Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańsku.