Rozbudowa niepołomickiej fabryki ciężarówek

  • Produkcja w małopolskim zakładzie zostanie poszerzona o ciężarówki klasy lekkiej i średniej.
  • Na miejscu powstaną budynki przeznaczone do wprowadzania indywidualnych zmian w pojazdach i montażu kabin.
  • Pracownicy MAN Truck & Bus skupią się na elektromobilności i systemach autonomicznej jazdy.

Obecnie małopolska hala wytwarza samochody ciężarowe MAN klasy ciężkiej, tj. o masie od 11794 do 14969 kilogramów. Po zmianach, których zakończenie jest zaplanowane na wrzesień 2022 roku, produkcja zostanie poszerzona o pojazdy klasy lekkiej (do 6350 kg) i średniej (od 6351 do 11793 kg). Na miejscu powstanie centrum modyfikacji, gdzie pracownicy MAN wprowadzają zmiany w oświetleniu, systemie kamer czy elektronice. Kolejnym nowym budynkiem będzie hala montażu kabin. Koszt rozbudowy fabryki ciężarówek wyniesie 95 milionów euro. W zakładzie położonym na terenie podstrefy Krakowskiego Parku Technologicznego Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej zatrudnienie znajdzie ponad 2500 osób.

Nowoczesne rozwiązania

Hale w Niepołomicach funkcjonują od końca 2007 roku. Przez 13 lat wyjechało z nich ponad 170 tysięcy ciągników siodłowych i podwozi. Przedstawiciele MAN i KPT zapowiadają, że zakład wyspecjalizuje się we wprowadzaniu na rynek rozwiązań z zakresu digitalizacji, elektromobilności oraz jazdy autonomicznej ciężarówek. Przykładem już działającym jest moduł montowany we wszystkich pojazdach MAN od 2017 roku. Dzięki niemu samochody mogą bez przerwy łączyć się z chmurową platformą, która umożliwia menadżerom floty m.in. kontrolę każdego pojazdu, a co za tym idzie – dokładniejszą i bardziej efektywną realizację zadań.

Inwestycje w elektromobilność w Polsce

Koreańska spółka SK IE Technology rozbuduje w Dąbrowie Górniczej fabrykę separatorów, czyli komponentów oddzielających akumulator główny od pomocniczego w bateriach do samochodów elektrycznych. Do zakładów tej firmy dobudowane zostaną dwa kolejne, a produkowane tam elementy ułatwią wyposażenie 1,5 miliarda baterii o pojemności powyżej 50 kWh. Szwedzkie przedsiębiorstwo Northvolt na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego uruchomi produkcję i centrum badawczo-rozwojowe, które skoncentruje się na systemach magazynowania energii oraz technologiach wytwarzania. Moc produkcyjna zakładu w 2022 roku wyniesie 5 gigawatogodzin. Z kolei fabryka samochodów elektrycznych marki Izera, zgodnie z zapowiedziami ElectroMobility Poland, powstanie w Jaworznie na Śląsku.