Producent smartfonów obiecuje, że do 2030 roku będzie neutralny dla klimatu

  • Apple dołączyło do innych światowych koncernów, deklarując do 2030 roku zerowy bilans emisji dwutlenku węgla w swojej biznesowej działalności.
  • Firma będzie produkowała urządzenia z materiałów, które można ponownie przetworzyć.
  • Koncern z USA zobowiązuje także dostawców podzespołów, aby przechodzili na odnawialne źródła energii.
  • Wcześniej podobne plany przedstawili m.in. Microsoft, Intel, Siemens i Ford.
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym i idea ekologicznej fabryki to kluczowe obszary przemysłu 4.0.

Apple ogłosiło, że do 2030 roku chce być neutralne pod względem klimatycznym i określiło trzy obszary swoich starań w tym zakresie. Pierwszy dotyczy produkcji z użyciem materiałów niskoemisyjnych (przy których wytworzeniu powstaje mało CO2) bądź pochodzących z recyklingu. Technologiczny gigant używa robota Dave’a, który demontuje stare Taptic Engines, czyli podzespoły odpowiedzialne w iPhone’ach za wytwarzanie drgań o dużej częstotliwości – i odzyskuje stal oraz wolfram. Firma współpracuje z uniwersytetem Carnegie Mellon pod kątem poszukiwania sposobów ponownego wykorzystywania elektroniki. W 2019 roku wszystkie smartfony, tablety i komputery producenta z Cupertino zostały wykonane z materiałów, które można recyklingować, a najnowszy 16-calowy MacBook Pro jest częściowo złożony z niskoemisyjnego aluminium.

(fot. Apple)

Więcej OZE i ochrona lasów

Drugi obszar dotyczy podnoszenia efektywności energetycznej – firma określi zasady zmniejszania zużycia prądu w swoich placówkach, a także zainwestuje 100 mln dolarów w program dla dostawców. W minionym roku wzięły w nim udział 92 firmy, szacuje się, że w konsekwencji łącznie zmniejszyły roczną emisję CO2 o 779 tys. ton. Trzecim obszarem dążenia Apple do klimatycznej neutralności jest stosowanie odnawialnych źródeł energii, koncern korzysta z nich m.in. w centrach danych, które są w 100% zasilane z OZE. Teraz jednak producent smartfonów zobowiązał 70 dostawców zużywających w sumie 8 gigawatów energii rocznie (tyle co 1,2 miliona gospodarstw domowych) do przechodzenia na OZE. Jeśli plan powiedzie się, emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 14,3 miliona ton. Dodatkowo firma z USA wspólnie z organizacją Conservation International zajmującą się ochroną bioróżnorodności chce zainwestować w odbudowę oraz ochronę lasów i naturalnych ekosystemów.

(fot. Apple)

2030 – Microsoft, Intel i Siemens

Na początku roku o swoich planach w sprawie neutralności klimatycznej poinformował Microsoft, gigant z Redmond, podobnie jak koncern Tima Cooka, celuje w 2030 rok. Zakłada także do 2050 roku ograniczenie emisji dwutlenku węgla o masie odpowiadającej temu, co od 1975 bezpośrednio lub pośrednio wytworzyły urządzenia i podzespoły produkowane przez Microsoft. Wśród firm, które zobowiązały się do przejścia w ciągu 10 lat na zasilanie w 100% z odnawialnych źródeł energii są jeszcze Intel i Siemens. Natomiast 30% zmniejszenie emisji CO2 we własnych procesach do 2025 roku zadeklarował Ford.

Klimatyczna neutralność w przemyśle 4.0

Według Europejskiego Centrum Wspierania Zaawansowanej Produkcji ekologiczne fabryki to jeden z siedmiu etapów wprowadzania ADvanced MAnufacturing (w skrócie ADMA) zgodnego ze standardami przemysłu 4.0. W tym przypadku chodzi o gospodarkę o obiegu zamkniętym, która obejmuje powtórne wykorzystywanie surowców, energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszanie emisji. O GOZ, a także pozostałych elementach zaawansowanej produkcji pisał u nas szerzej Mariusz Hetmańczyk w artykule zatytułowanym „7 kroków do zaawansowanej produkcji w fabryce przyszłości”.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór