Przejdź do treści

Pracownicy ksawerowskiej fabryki producenta AGD są szkoleni w VR


  • Kursy w zakładzie Miele obejmują obsługę maszyn i montaż produktów.
  • Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości poprawia efektywność szkoleń, a także zwiększa bezpieczeństwo zatrudnionych.
  • Płynne działanie obrazów w VR umożliwia działająca w zakładzie sieć 5G.
  • Nad platformą cyfrowych szkoleń pracuje firma Connected Realities z Warszawy.

Wirtualna rzeczywistość zwiększa możliwości przyswajania wiedzy z zakresu korzystania z urządzeń, montażu pralek czy próbnych ewakuacji. Andrzej Horoch, współzałożyciel warszawskiego startupu, wyjaśnia, że dzieje się tak za sprawą połączenia zagadnień teoretycznych z ćwiczeniami manualnymi. Jak dodaje, kursy w VR zwiększają bezpieczeństwo ludzi, chronią maszyny i nie wpływają na pracę fabryki:

Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistość zwiększa efektywność szkoleń pracowników. Dostajemy nieograniczone możliwości cyfrowego odtworzenia praktycznie każdych warunków w zakładzie pracy. Przykładowo, pracownicy mogą się szkolić bezpiecznie z obsługi maszyn i urządzeń z dowolnego miejsca na terenie przedsiębiorstwa dzięki mobilnym goglom VR, bez generowania przestojów linii produkcyjnej.

VR i łączność 5G

System cyfrowych szkoleń korzysta z wdrożonej w fabryce wewnętrznej sieci 5 generacji. Korzyści z połączenia technologii omawia Małgorzata Wdówka, która jest mentorem w S5 – Akceleratorze Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej:

Wirtualna rzeczywistość opiera się na analizie i przetwarzaniu dużych zbiorów danych, związanych z graficzną wizualizacją danej przestrzeni, jak i odwzorowaniem realnych procesów. Technologia 5G, ze względu na wysoką przepustowość transmisji danych, bardzo niskie opóźnienia i możliwość realizacji poleceń w czasie rzeczywistym jest idealnym rozwiązaniem sprzyjającym tego typu projektom – tłumaczy specjalistka Ericssona.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

S5 – Akcelerator Technologii 5G jest programem akceleracyjnym dla przedsiębiorstw pracujących nad rozwiązaniami wykorzystującymi łączność 5G. ŁSSE prowadzi przedsięwzięcie od 2019 roku, a od kilku miesięcy startupy mogą testować swoje pomysły w 5G Lab. W przestrzeni działa sieć 5G umożliwiająca pobieranie danych z prędkością 850 Mb/s przy zachowaniu niskich opóźnień (1-4 ms). Łódzka SSE razem z katowicką znalazły się w pierwszej 10 najlepszych stref ekonomicznych na świecie w rankingu fDi Magazine. Dwumiesięcznik związany z dziennikiem Financial Times ocenił, że oba obszary biznesowe są najlepszymi w Europie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na