PIAP Space opracuje robotyczne ramię do naprawiania satelitów

  • Wieloprzegubowe ramię będzie odpowiedzialne za konserwację i deorbitację statków kosmicznych.
  • Urządzenie wykona polska spółka PIAP Space we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.
  • Celem projektu wartego 2,5 mln euro jest przetestowanie urządzenia w symulowanym środowisku.
  • Często rozwiązania tworzone dla misji kosmicznych później trafiają do przemysłowych zastosowań na Ziemi – przytaczamy kilka takich przykładów.
satelita

Firma PIAP Space, założona w 2017 roku przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, opracuje wieloprzegubowe robotyczne ramię, które będzie odpowiedzialne za naprawę uszkodzonych satelitów, a także deorbitację statków kosmicznych (sprowadzenie z orbity do atmosfery). Deorbitacja po zakończeniu misji poszczególnych urządzeń ogranicza powstawanie kosmicznych śmieci – liczba odpadów na orbicie okołoziemskiej jest szacowana na 20 tysięcy, w tej puli 2200 to nieaktywne satelity. Umowę na wykonanie ramienia w ramach projektu TITAN – PIAP Space podpisało z Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przedsiębiorstwo na ten cel dostanie 2,5 mln euro (ok. 11,2 mln zł).

(Prototyp chwytaka do serwisowania satelitów – fot. PIAP)

Szósty stopień gotowości technologicznej

W pierwszym etapie PIAP Space przygotuje laboratoryjny model, a potem prototyp z różnymi typami przegubów. Pierwowzór robotycznego ramienia zostanie poddany trzem rodzajom testów: środowiskowym (odporność na wilgoć), termicznym i termiczno-próżniowym. W czasie realizacji projektu urządzenie osiągnie szósty poziom technologicznej gotowości, co oznacza, że jego sprawność zostanie w pełni przetestowana w środowisku symulowanym. Rozwiązanie opracowywane przez warszawskie przedsiębiorstwo będzie wykorzystywane nie tylko w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej:

Realizacja projektu TITAN przybliży nas do wprowadzenia ramienia robotycznego na rynek komercyjny – uzupełnia Mateusz Wolski, prezes zarządu spółki.

(graf. PIAP Space)

Kosmiczne technologie w przemyśle

Technologie kosmiczne często trafiają do zastosowań przemysłowych na Ziemi – np. firma Scanway wykonała teleskop rejestrujący w wysokiej rozdzielczości obiekty o rozmiarze 5 m, w odległości 500 km od urządzenia. Takie układy optyczne nadają się do monitoringu sieci przesyłowych w energetyce. Przemysł wykorzystuje dziś kamery termowizyjne, oprogramowanie do stabilizacji obrazu wideo, szczelne opakowania produktów czy druk 3D w skali mikro, które wyszły z laboratoriów NASA.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór