O czym mówili uczestnicy Kongresu Industry Next?

  • Utrzymanie płynności firm było kluczowym zadaniem w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
  • Powstawanie innowacji jest zależne od mechanizmów finansowych, np. ulg podatkowych i inwestycji, a także rozwiązań umożliwiających zabezpieczanie własności intelektualnej.
  • Podsumowujemy kongres i warsztaty Industry Next zorganizowane podczas targów ITM Industry Europe.

Najważniejszym celem podczas pandemii jest zapewnienie przedsiębiorstwom płynności i ochrona miejsc pracy – podkreślała Olga Semeniuk, Wiceminister Rozwoju i Technologii. Podczas dyskusji zwróciła uwagę, że obecny poziom takich wskaźników, jak poziom bezrobocia, Purchasing Managers’ Index czy liczba jednoosobowych działalności gospodarczych, jest wynikiem m.in. dostosowania narzędzi pomocowych do potrzeb zgłaszanych przez przedsiębiorców w czasie konsultacji. Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Włodzimierz Kocon, podsumował dotychczasowe pakiety pomocowe przygotowane lub administrowane przez BGK, których łączna wartość przekroczyła 100 miliardów złotych.

Jak pomóc w budowie własności intelektualnej?

Mechanizmy podatkowe, jak ulgi na robotyzację, prototypy czy badania i rozwój, pomagają akumulować własność intelektualną – tłumaczył Robert Kroplewski, kierownik Projektu Platformy Cyfrowej w PPP. Przywołał też inny sposób, czyli zatrzymywanie najbardziej wykwalifikowanych osób:

Wymiana ekspertów między Polską a światem jest olbrzymia, choć nie jest to tylko nasz problem – nawet Stany Zjednoczone borykają się z odpływem kapitału ludzkiego – tłumaczył ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości. – Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to możliwość współpracy i zabezpieczenia własności intelektualnej w ramach łańcuchów wartości jest w tej chwili największym wyzwaniem. Wsparcie firmom w tym zakresie dadzą specjaliści, których będziemy angażowali w planowanej Platformie Cyfrowej. Kolejna ważna rzecz to pomoc przedsiębiorcom poprzez inwestycje publiczne i prywatne – uzupełniał.

Automatyzacja w czasie pandemii była trudna dla firm bez wcześniejszych wdrożeń

Adam Drewniany, prezes South Bay Solutions, zwrócił uwagę, że kryzys spowodowany pandemią korownawirusa przyśpieszył automatyzację, w tych firmach, które już miały za sobą wdrożenia w tym zakresie. Przedsiębiorstwa, które chciały zainstalować pierwszego roboty czy cyfryzować procesy od zera, napotkały duży problem wynikający m.in. z pracy zdalnej lub przestojów na początku pandemii, strachu czy braku produktów, np. podzespołów elektronicznych.

Wdrożenie automatyzacji w czasie kryzysu było trudne, bo to nie jest zadanie na kilka tygodni. Do tej pory przedsiębiorstwa, które podjęły się cyfryzacji, nie są w pełni zautomatyzowane – podkreślał Drewniany w czasie panelu dyskusyjnego pt. „Jak automatyzacja i robotyzacja ratuje przed kryzysem?”, poprowadzonego przez Piotra Kryjoma, eksperta PPP.

Warsztaty

Poznański Park Naukowo-Technologiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe przygotowały warsztaty Industry Next. Podczas pierwszego Piotr Nędzewicz z PPNT omówił obszary wsparcia Hubu Innowacji Cyfrowych DIH4Future, z kolei przedstawiciele firmy Apollogic tłumaczyli, w jaki sposób podejmować lepsze decyzje biznesowe na podstawie danych zbieranych przez czujniki internetu rzeczy. Marek Bernolak przybliżał koncepcję cyfrowego bliźniaka i przykłady zastosowania digital twin, m.in. prototypowanie produktów. Natomiast Agata Chudzińska skoncentrowała się na różnicach pomiędzy tradycyjnym podejmowaniem decyzji, a metodami stosującymi uczenie maszynowe, np. predictive maintenance. O wykorzystaniu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości opowiadał Maciej Syroczyński z firmy Vox Meble w czasie drugiego warsztatu.

Targi ITM

Kongres i warsztaty Industry Next zostały zorganizowane w ramach ITM Industry Europe – 4-dniowego wydarzenia poświęconego wymianie doświadczeń z zakresu przemysłu 4.0, nowych technologii i automatyzacji produkcji. Odwiedzający targi mogą sprawdzać działanie robotów, systemów podawania komponentów, skanerów bezpieczeństwa, maszyny do obróbki, okulary rozszerzonej rzeczywistości, a także poznać szczegóły nt. platformy DBR77. Częścią wydarzenia są konferencje. Targi trwają do 3 września.