Przejdź do treści

Noc Robotyzacji: maszyny przemysłowe, VR, systemy i efektowny pokaz


  • Kulminacją wydarzenia była demonstracja z udziałem dwóch robotów operujących dużymi wyświetlaczami.
  • Uczestnicy spotkania oglądali urządzenia przemysłowe, mogli też sprawdzić działanie rozwiązań przydatnych w cyfrowej transformacji.
  • Noc Robotyzacji została zorganizowana w ASTOR Robotics Center w krakowskim Podgórzu.

Uczestnicy mogli zwiedzić osiem stref demonstracyjnych ze sprzętem do wirtualnej rzeczywistości i autonomicznymi robotami mobilnymi. Ponadto mieli szansę zobaczyć, jak „od kuchni” wygląda praca w działach firmy zajmujących się koncepcjami automatyzacji, projektowaniem osprzętu dla robotów i serwisowaniem maszyn. Goście Nocy Robotyzacji zwiedzali też Centrum Szkoleniowe Robotyki prowadzące zajęcia na temat systemów dla maszyn przemysłowych. Wydarzenie zakończył multimedialny pokaz z udziałem dwóch robotów BX200L unoszących i obracających ekrany. To modele wyprodukowane przez Kawasaki, które na co dzień zajmują się spawaniem. Film z pokazu publikujemy poniżej.

Centrum robotyczne

ASTOR Robotics Center uruchomione w 2019 roku składa się z hali magazynowo-produkcyjnej o powierzchni 16 arów, a także budynku biurowego z Centrum Szkoleniowym i działami firmy, które zajmują się robotyką. W hali klienci przedsiębiorstwa mogą przygotowywać projekty i robić testy dotyczące automatyzacji procesów. Dodatkowo ASTOR umożliwia opanowywanie rozwiązań używanych w robotyzacji, np. aplikacji do spawania lub układania towarów na paletach. W centrum zainteresowani zdobywają również wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w cyfrowej produkcji. Partnerami ASTOR Robotics Center są Kawasaki Robotics, EPSON i Mobile Industrial Robots. Maszyny ostatniej z wymienionych marek, jak opisywaliśmy w portalu, działają m.in. w łódzkiej fabryce Whirlpoola.

Robotics Center w DIH-u

W trakcie Nocy Robotyzacji dyrektor Centrum, Andrzej Garbacki, podkreślił, że w lutym ASTOR Robotics Center staje się częścią jednego z polskich Hubów Innowacji Cyfrowych. Digital Innovation Hubs są instytucjami, które mają pomagać małym i średnim firmom w przechodzeniu na poziom Przemysłu 4.0. Działalność krajowych DIH-ów (stanowiących część inicjatywy Komisji Europejskiej) koordynuje Platforma Przemysłu Przyszłości. Zadania hubów opisywaliśmy szczegółowo w październiku, kiedy DIH-y zostały wyłonione przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (dziś Ministerstwo Rozwoju).

Noce z robotami

Noc Robotów od 2010 roku organizuje również Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, urządzając pokazy maszyn przemysłowych, medycznych i kosmicznych. Wydarzenie nie jest coroczne – kolejne edycje miały miejsce w 2013 i 2015 roku. Noc Robotów cztery lata temu odwiedziło 8 tysięcy osób.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na