Noc Robotyzacji: maszyny przemysłowe, VR, systemy i efektowny pokaz

  • Kulminacją wydarzenia była demonstracja z udziałem dwóch robotów operujących dużymi wyświetlaczami.
  • Uczestnicy spotkania oglądali urządzenia przemysłowe, mogli też sprawdzić działanie rozwiązań przydatnych w cyfrowej transformacji.
  • Noc Robotyzacji została zorganizowana w ASTOR Robotics Center w krakowskim Podgórzu.
ARC Noc Robotyzacji

Uczestnicy mogli zwiedzić osiem stref demonstracyjnych ze sprzętem do wirtualnej rzeczywistości i autonomicznymi robotami mobilnymi. Ponadto mieli szansę zobaczyć, jak „od kuchni” wygląda praca w działach firmy zajmujących się koncepcjami automatyzacji, projektowaniem osprzętu dla robotów i serwisowaniem maszyn. Goście Nocy Robotyzacji zwiedzali też Centrum Szkoleniowe Robotyki prowadzące zajęcia na temat systemów dla maszyn przemysłowych. Wydarzenie zakończył multimedialny pokaz z udziałem dwóch robotów BX200L unoszących i obracających ekrany. To modele wyprodukowane przez Kawasaki, które na co dzień zajmują się spawaniem. Film z pokazu publikujemy poniżej.

Centrum robotyczne

ASTOR Robotics Center uruchomione w 2019 roku składa się z hali magazynowo-produkcyjnej o powierzchni 16 arów, a także budynku biurowego z Centrum Szkoleniowym i działami firmy, które zajmują się robotyką. W hali klienci przedsiębiorstwa mogą przygotowywać projekty i robić testy dotyczące automatyzacji procesów. Dodatkowo ASTOR umożliwia opanowywanie rozwiązań używanych w robotyzacji, np. aplikacji do spawania lub układania towarów na paletach. W centrum zainteresowani zdobywają również wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w cyfrowej produkcji. Partnerami ASTOR Robotics Center są Kawasaki Robotics, EPSON i Mobile Industrial Robots. Maszyny ostatniej z wymienionych marek, jak opisywaliśmy w portalu, działają m.in. w łódzkiej fabryce Whirlpoola.

Robotics Center w DIH-u

W trakcie Nocy Robotyzacji dyrektor Centrum, Andrzej Garbacki, podkreślił, że w lutym ASTOR Robotics Center staje się częścią jednego z polskich Hubów Innowacji Cyfrowych. Digital Innovation Hubs są instytucjami, które mają pomagać małym i średnim firmom w przechodzeniu na poziom Przemysłu 4.0. Działalność krajowych DIH-ów (stanowiących część inicjatywy Komisji Europejskiej) koordynuje Platforma Przemysłu Przyszłości. Zadania hubów opisywaliśmy szczegółowo w październiku, kiedy DIH-y zostały wyłonione przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (dziś Ministerstwo Rozwoju).

Noce z robotami

Noc Robotów od 2010 roku organizuje również Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, urządzając pokazy maszyn przemysłowych, medycznych i kosmicznych. Wydarzenie nie jest coroczne – kolejne edycje miały miejsce w 2013 i 2015 roku. Noc Robotów cztery lata temu odwiedziło 8 tysięcy osób.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR