Jaki twoja firma ma wskaźnik Indeksu Technologicznego?

  • Krakowska spółka opracowała tzw. Indeks Technologiczny ASTOR.
  • ITA ma pozwolić przedsiębiorstwom produkcyjnym określać ich poziom robotycznego zaawansowania.
  • Indeks jest matematyczną formułą, która daje wynik w skali od 0 do 100 (lub do 1000).

Pomysłodawcy wskaźnika przekonują, że Indeks Technologiczny ASTOR podpowiada, czy firma właściwie inwestuje w nowoczesne rozwiązania i czy daje zatrudnionym dobre narzędzia pracy. Przy okazji wynik ITA sygnalizuje też, na ile dane przedsiębiorstwo jest atrakcyjnym miejscem dla pracowników. W uproszczeniu, Indeks wylicza się przez podzielenie kosztów amortyzacji urządzeń przez wydatki na pensje, mnożąc następnie liczbę przez 100. Dla pełnej precyzji w równaniu trzeba uwzględnić jeszcze kilka danych – poniżej publikujemy szczegółowy sposób wyliczania ITA.

Skala Indeksu Technologicznego ASTOR w praktycznym zakresie jest rozpięta między 0 a 100, choć w teorii górna granica to 1000 punktów. 0 oznacza manufakturę, czyli fabrykę, w której nie ma w ogóle maszyn. Autorzy wskaźnika przyjęli, że 10 odpowiada sytuacji w przeciętnej polskiej firmie, 20 to dobra polska firma, a 100 jest wynikiem klasy światowej. Teoretyczne 1000 punktów odnosi się do ewentualnej 100% automatyzacji produkcji w fabryce.

Co konkretnie rejestruje ITA i co firma może zrobić dalej z uzyskanym wynikiem?

– Mówiąc ściśle, Indeks Technologiczny to zdolność do efektywności – wyjaśnia w rozmowie z portalem Platforma Przemysłu Przyszłości prezes firmy ASTOR Stefan Życzkowski. – Ważne, żeby obliczanie Indeksu było w przedsiębiorstwie działaniem wtórnym, czyli najpierw inwestujemy i prowadzimy biznes, według założonych planów, a dopiero potem mierzymy ITA. Warto także porównać, jaki wynik był rok, dwa lata temu, jaki chcielibyśmy, żeby był za kolejny rok i jak do tego zamierzamy dojść. Wskaźnik pomoże zarządzającym w opracowaniu strategii rozwojowej, w określeniu potencjału dochodowości i w zbadaniu, czy firma unowocześnia się – dodaje Życzkowski.

Eksperci w zakresie Przemysłu 4.0 dowodzą, że inwestowanie w cyfrowe technologie w przemyśle produkcyjnym jest konieczne, aby firmy były konkurencyjne i zwiększały swoje przychody. Co ważne, część zysku, który powstaje dzięki transformacji, musi być reinwestowana w technologie. Wskaźnik ITA pomaga dokładnie policzyć, jaka powinna to być część. Indeks Technologiczny Astor został ogłoszony przy okazji premiery raportu “Finanse przemysłu 4.0. Jak inwestować i wygrywać w rewolucji technologicznej?” (dokument można pobrać, klikając w link i przechodząc w dół strony). Whitepaper skupia się na strategii dotyczącej P4.0, finansowaniu inwestycji, biznesowych aspektach wykorzystywania kapitału i na relacjach inwestor – wykonawca. Więcej o wynikach raportu napiszemy w portalu wkrótce.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór