koncept chmury obliczeniowej

Narzędzia online, które pomagają wybrać biznesową usługę chmurową

  • Usługi operatorów chmury często na pierwszy rzut oka są zbliżone, ale w praktyce różnią się m.in. wydajnością, ceną czy funkcjami.
  • Wybór rozwiązania, które będzie właściwe dla konkretnego przedsiębiorstwa nie jest łatwy – w podjęciu decyzji mogą pomóc narzędzia porównujące produkty.
  • Opisujemy działanie kilku aplikacji zestawiających usługi pod kątem wybranych przez użytkownika kryteriów.

Poszukiwanie właściwego operatora komplikuje fakt, że oferty zwykle wyglądają podobnie, ale w rzeczywistości różnią się wieloma szczegółami. Zrozumienie wszystkich niuansów jest konieczne do podjęcia decyzji – zauważa Marco Meinardi, zajmujący się w Gartnerze dziedziną chmury obliczeniowej. W czasie spotkania zorganizowanego przez firmę analityczną ekspert pokazywał działanie narzędzia Gartner Cloud Decisions składającego się z kilku segmentów. Pierwszy, CloudScore, to zestaw kryteriów podzielonych na trzy grupy: wymaganych, preferowanych i opcjonalnych, umożliwiających ocenę dostawców chmury w modelu IaaS (infrastruktura jako usługa).

Wybór chmury w oparciu o własny projekt

Drugim elementem jest CloudMatch, w którym modeluje się architekturę aplikacji, a także wskazuje lokalizację, gdzie będą uruchamiane, użytkownik ma szansę określić również potrzebne mu usługi czy preferowane sposoby płatności. Można zaznaczyć kryteria z poprzedniego etapu, jakie należy uwzględnić, oraz wskazać priorytety: cenę, funkcje i wydajność. Ostatni z segmentów, CloudCompare, powinien stanowić pomoc dla zaawansowanych użytkowników, dając szczegółowe informacje techniczne na temat wirtualnych maszyn oferowanych przez dostawców. Poza tym CloudCompare prezentuje wyniki testów wydajności procesorów, pamięci czy nośników danych.

Inne narzędzia do porównywania usług chmurowych

Tworzenie podobnych zestawień jest możliwe także z użyciem RightScale, aplikacji firmy Flexera, w której użytkownik wybiera najważniejsze dla siebie kryteria dotyczące systemów operacyjnych, certyfikatów, baz danych czy usług sieciowych. W efekcie otrzymuje informację o liczbie warunków spełnianych przez konkretne produkty. Natomiast używając narzędzia Burstorm, da się zaprojektować własne aplikacje i sprawdzić, jakie usługi okażą się najlepsze pod względem ceny i wydajności.