– Poszukiwanie właściwego operatora komplikuje fakt, że oferty zwykle wyglądają podobnie, ale w rzeczywistości różnią się wieloma szczegółami. Zrozumienie wszystkich niuansów jest konieczne do podjęcia decyzji – zauważa Marco Meinardi, zajmujący się w Gartnerze dziedziną chmury obliczeniowej. W czasie spotkania zorganizowanego przez firmę analityczną ekspert pokazywał działanie narzędzia Gartner Cloud Decisions składającego się z kilku segmentów. Pierwszy, CloudScore, to zestaw kryteriów podzielonych na trzy grupy: wymaganych, preferowanych i opcjonalnych, umożliwiających ocenę dostawców chmury w modelu IaaS (infrastruktura jako usługa).
![](https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/uploads/2020/07/obraz-2.jpg)
Wybór chmury w oparciu o własny projekt
Drugim elementem jest CloudMatch, w którym modeluje się architekturę aplikacji, a także wskazuje lokalizację, gdzie będą uruchamiane, użytkownik ma szansę określić również potrzebne mu usługi czy preferowane sposoby płatności. Można zaznaczyć kryteria z poprzedniego etapu, jakie należy uwzględnić, oraz wskazać priorytety: cenę, funkcje i wydajność. Ostatni z segmentów, CloudCompare, powinien stanowić pomoc dla zaawansowanych użytkowników, dając szczegółowe informacje techniczne na temat wirtualnych maszyn oferowanych przez dostawców. Poza tym CloudCompare prezentuje wyniki testów wydajności procesorów, pamięci czy nośników danych.
![](https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/uploads/2020/07/obraz-3.jpg)
Inne narzędzia do porównywania usług chmurowych
Tworzenie podobnych zestawień jest możliwe także z użyciem RightScale, aplikacji firmy Flexera, w której użytkownik wybiera najważniejsze dla siebie kryteria dotyczące systemów operacyjnych, certyfikatów, baz danych czy usług sieciowych. W efekcie otrzymuje informację o liczbie warunków spełnianych przez konkretne produkty. Natomiast używając narzędzia Burstorm, da się zaprojektować własne aplikacje i sprawdzić, jakie usługi okażą się najlepsze pod względem ceny i wydajności.