46,3% przedsiębiorstw chce w przyszłym roku utrzymać obecne nakłady na technologie informatyczne, 33,3% planuje je zwiększyć, natomiast 17% – ograniczyć. Autorzy badania zaznaczają, że odpowiedzi udzielały osoby aktualnie zarządzające działami IT, a wyniki nie uwzględniają firm zamkniętych (też czasowo) z powodu pandemii. Jeśli chodzi o cele wydatków, od trzech lat szczytowe pozycje zajmują: wymiana starego sprzętu, aktualizacja oprogramowania, cyfryzacja oraz zabezpieczanie systemów. Epidemia koronawirusa sprawiła, że do najpotrzebniejszych inwestycji dołączyły nakłady na urządzenia i software do pracy zdalnej i zakupy wynikające ze zmiany działalności biznesowej, natomiast z 47 do 33% spadł odsetek osób wskazujących, że najwięcej pieniędzy pochłonie przygotowanie nowych stanowisk pracy. Inwestycje w infrastrukturę dominują wśród małych i średnich firm, z kolei duże zamierzają skupić się na digitalizacji procesów.
Co firmy zamierzają kupić w 2021?
Prowadzący badanie wyszczególnili cztery kategorie produktów – hardware, software, chmura i usługi zarządzane – żeby sprawdzić, które będą najpowszechniej kupowane w przyszłym roku. Priorytety różnią się zależnie od wielkości firmy – przedstawiciele małych przedsiębiorstw najczęściej wskazywali oprogramowanie (33%) i sprzęt (31%). Podobnie było w przypadku firm średnich: odpowiednio – 29 i 33%. Natomiast największe zakłady chcą zwiększyć wydatki przede wszystkim na cloud computing. Usługi zarządzane (managed services) są najmniej popularne, niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa.
Sprzęt, software i chmura
Jeżeli chodzi o sprzęt, w tegorocznym badaniu na prowadzenie wysunęły się laptopy (20%), które dotąd nieznacznie przegrywały z komputerami stacjonarnymi – PC spadły o 3 punkty procentowe, zajmując drugą pozycję (14%). Hardware’owe podium zamykają serwery. W przypadku oprogramowania najważniejsze grupy to: aplikacje zwiększające produktywność (16%), programy specyficzne dla danej branży (16%), systemy operacyjne (10%) oraz oprogramowanie zabezpieczające (10%). W zakresie usług chmurowych 13% firm zainwestuje w kopie zapasowe, 12% w rozwiązania zwiększające efektywność, a 9% w hosting poczty elektronicznej.
Trendy technologiczne
Firmy w nadchodzącym roku głównie skupią się na doskonaleniu obecnych procesów (61%), zamiast inicjować projekty o niepewnym zwrocie w krótkiej perspektywie. 59% przedsiębiorstw planuje rozwój sieci lokalnych o wysokiej przepustowości (w standardzie 802.11ac), 47% zainwestuje w internet rzeczy, natomiast 46% w oprogramowanie do wirtualizacji pulpitu (dostępu do aplikacji umieszczonych np. w centrum danych).
Badanie
Raport „Stan IT w 2021 roku: Roczny raport na temat budżetów IT i trendów technologicznych” przygotowało Spiceworks Ziff Davis. Publikacja rejestruje wyniki badania przeprowadzonego wśród 1073 osób zarządzających IT w przedsiębiorstwach z Europy i Ameryki Północnej.