Początkujące, innowacyjne przedsiębiorstwa w tym i w przyszłym roku mogą zgłaszać się do programów akceleracyjnych Industrylab II, AccelUp, Przedsiębiorcza Polska oraz Brinc – każdy z nich skupia się na konkretnych dziedzinach. To np. IIoT, logistyka, elektronika lub rozszerzona rzeczywistość. Biorąc udział w inicjatywach prowadzonych przez akceleratory, startupy mogą liczyć na dostęp do wiedzy i infrastruktury niezbędnej w testowaniu nowych rozwiązań. Uczestnictwo wiąże się z dofinansowaniem rozwoju technologicznego produktów, usług prawnych, księgowych czy doradczych oraz z pomocą w znajdowaniu klientów. O poszczególnych programach i zasadach udziału w nich opowie podczas naszego internetowego spotkania Łukasz Klimek, ekspert w zakresie finansowania projektów i doradca biznesowy z Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab II. Prelegent przytoczy przykłady przedsiębiorstw, które już skorzystały z podobnego wsparcia.
Terminy i zapisy
Piotr Kryjom z Platformy Przemysłu Przyszłości przypomni, jak działa Nawigator Finansowy dostępny w portalu PPP. To proste w użyciu i praktyczne narzędzie, zbierające aktualne dotacje, pożyczki i inne mechanizmy finansowania, połączone z możliwością zadania pytania ekspertowi. Po obydwu webinaryjnych prelekcjach również będzie czas na pytania do specjalistów – gdyby było ich więcej niż czasu zaplanowanego na spotkanie, uczestnicy otrzymają odpowiedzi e-mailowo po wydarzeniu. Webinar rozpocznie się 25 listopada o 13:00 i potrwa 60 minut – zapisać się można tutaj.
Cykl spotkań dotyczących finansowania
Wcześniej nasze zaproszenie przyjął ekspert prawa podatkowego, Jarosław Ostrowski, który precyzował działanie ulgi na badania i rozwój oraz mechanizmu IP Box, a także omawiał nadchodzące zmiany przepisów w zakresie podatku CIT. W spotkaniach poświęconych finansowaniu działalności przedsiębiorstw brała udział Beata Lubos z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, która przedstawiła założenia ulgi na robotyzację. Planowany na 2021 rok mechanizm obejmie nowe roboty przemysłowe i urządzenia potrzebne im do pracy, np. czujniki i chwytaki. Dodatkowo ulga będzie dotyczyła systemów bezpieczeństwa i szkoleń z obsługi maszyn.