Celem kooperacji z Pilkingtonem jest masowa produkcja szyb samochodowych QDrive, które zamieniają energię słoneczną w elektryczną i dodatkowo poprawiają cieplną izolację pojazdów. Wykorzystuje się w nich powłokę z kropek kwantowych, czyli półprzewodników o rozmiarze nieprzekraczającym kilkunastu nanometrów, a także warstwy odpowiedzialne za przewodzenie i transportowanie ładunku. Współpracujące firmy zamierzają szukać dla projektów badawczych zewnętrznego finansowania oraz wymieniać się wiedzą dotyczącą szyb powłokowych i funkcyjnych oraz w zakresie procesów towarzyszących wytwarzaniu (m.in. na temat sposobu lutowania elektrod).
Ekspansja na rynki zagraniczne
Polski ML System zawarł porozumienie również z Guardian Glass z USA, producentem szkła budowlanego. Szyby z kropkami kwantowymi produkowane w Zaczerniu koło Rzeszowa znajdą się w ogólnoświatowej ofercie amerykańskiego partnera. Współpracy przedsiębiorstw sprzyjają unijne przepisy wspierające powstawanie budynków o niemal zerowym zużyciu energii (nearly zero-energy buildings). Dawid Cycoń, prezes krajowej spółki podkreśla, że znaczenie ma dziś też zmiana w podejściu inwestorów, którzy uważają, że przeszklone elewacje powinny być źródłem energii, a nie tylko elementem architektonicznym.
Fabryka Roku i Polski Produkt Przyszłości
Pilkington Automotive Poland jest właścicielem dwóch zakładów: w Sandomierzu (gdzie firma pilotażowo wdrożyła oprogramowanie MES) i Chmielowie (zaprojektowanym tak, że wszystkie maszyny są podłączone do przemysłowej sieci ethernet). W grudniu 2019 roku, jak wtedy relacjonowaliśmy, firma dostała tytuł Fabryki Roku. Natomiast fotowoltaiczna szyba ML System otrzymała wyróżnienia w trzech kategoriach w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.