Inteligentny stetoskop i Otoimplant Polskimi Produktami Przyszłości

  • Przedsiębiorstwo StethoMe i Akademia Górniczo-Hutnicza zwyciężyły w konkursie na najbardziej przyszłościowe polskie produkty.
  • Wśród wyróżnionych firm znalazły się m.in. ML System (za fotowoltaiczną szybę) i MAR-BUD (za urządzenie zmniejszające zużycie energii przez klimatyzację).
  • Relacjonujemy warszawski finał konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
stethome

Domowy stetoskop korzystający z algorytmów AI

Nagrodę główną w kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy otrzymała firma StethoMe, która opracowała system do samodzielnego badania w domu. Jego elementem jest inteligentny stetoskop i aplikacja ułatwiająca poprawne wykorzystanie urządzenia. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują dźwiękowo układ oddechowy, wykrywając nieprawidłowości. Wyniki badania są przesyłane do lekarza, a ten decyduje o dalszych działaniach. Firma dostała również nagrodę specjalną za produkt z branży ICT. StethoMe jest laureatem wielu konkursów – firma wygrała w grudniu rywalizację podczas wydarzenia Startup Arena Poznań organizowanego przez Platformę Przemysłu Przyszłości.

Implant kosteczek słuchowych z AGH

Produktem przyszłości w kategorii, w której w szranki stawały instytucje szkolnictwa wyższego, okazał się Otoimplant wykonany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. To proteza ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym zapewnianym przez nanocząstki srebra. Implant otolaryngologiczny zastępuje kosteczki słuchowe i za sprawą drgań przenosi dźwięki. Badania pokazały, że Otoimplant poprawia słuch u każdego z pacjentów. Autorzy protezy otrzymali jeszcze nagrodę specjalną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Najwięcej nagród – ML System

Trzema nagrodami może pochwalić się ML System. Firma została wyróżniona we wspomnianej wyżej kategorii Polski produkt przedsiębiorcy, ale dostała też nagrody specjalne: Ministra Rozwoju oraz za produkt ekoinnowacyjny. ML System produkuje szyby z powłoką kwantową, ich rolą jest wykorzystywanie ogniw fotowoltaicznych do zasilania urządzeń, np. klimatyzacji, świateł lub do ładowania akumulatora w samochodzie. Więcej o ML System pisaliśmy w portalu, kiedy firma otrzymała homologację na dwuwarstwowe szyby z powłoką z kropkami kwantowymi.

ml system
(fot. PPP)

Inni wyróżnieni

Wśród nagrodzonych przedsiębiorców znalazła się firma MAR-BUD, doceniona za akumulator energii chłodu ICE-ON. Urządzenie łączy się z klimatyzacją przemysłową, żeby zmniejszyć zużycie prądu. Kapituła konkursu doceniła też DiagNova Technologies za zaawansowany system obrazowania krtani i Syntoil za zieloną sadzę wytworzoną ze zużytych opon. Nagrodę specjalną organizatorów wydarzenia (PARP i NCBR) otrzymała firma M za Musicon – urządzenie edukacyjne rozwijające integrację sensomotoryczną i kreatywność dzieci.

(Laureaci konkursu – fot. PARP)

22 edycja konkursu

Polski Produkt Przyszłości to wydarzenie organizowane od 22 lat. W tym czasie oceniono ponad 1000 projektów i wręczono 58 nagród oraz 123 wyróżnienia. Do tegorocznej odsłony zostało zgłoszonych 90 projektów, a każdy ze zwycięzców otrzymał nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Przy okazji konkursu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przypomniała, że obchodzi 20 rocznicę działalności, przybliżając przedsięwzięcia wspierane przez instytucję: hydroforowe płytki elewacyjne, przemysłowe koncentraty barwiące, inteligentne kosze na śmieci czy systemy montażu mebli.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór