Przejdź do treści

Zakład produkujący szyby samochodowe – polską Fabryką Roku 2019


  • Tytuł Fabryki Roku, według wydawnictwa Trade Media International, trafił w Warszawie do Pilkington Automotive Poland.
  • Najbardziej innowacyjny jest Mercedes, który, razem z Famedem Żywiec, okazał się też najbardziej zielonym zakładem.
  • W kategorii bezpieczeństwa wygrało Pepsi Cola General Bottlers Poland.
  • Ogłoszenie zwycięzców poprzedziła konferencja dotycząca wprowadzania robotów do zakładów produkcyjnych, automatyzacji procesów i wykorzystania odpadów.

Najbardziej prestiżowe trofeum, czyli tytuł Fabryki Roku, otrzymał zakład Pilkington Automotive Poland, w którym powstają hartowane i laminowane szyby samochodowe. Spółka Nałęczów Zdrój została doceniona w kategorii Przemysł 4.0 za transformację procesów produkcyjnych. „Hat-trickiem” może cieszyć się Mercedes-Benz Manufacturing Poland – jaworska fabryka została uznana za najbardziej zieloną (ex aequo z Famed Żywiec) i innowacyjną, a także za najlepszą wśród zakładów motoryzacyjnych.

Wręczenie nagród poprzedziła konferencja skoncentrowana na automatyzacji i cyfryzacji przemysłu oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Przedstawiciel firmy Stena Recycling opowiadał o optymalizacji gospodarowania odpadami. Swoje doświadczenia w tej dziedzinie przedstawił też Michał Grossy z Famedu Żywiec, (produkującego sprzęt medyczny), który w 2017 roku ponownie wykorzystał niemal 99 proc. ze 183 ton śmieci, jakie powstały w przedsiębiorstwie. Również Grzegorz Nieradka z Flukar poruszył kwestię circular economy – zgodnie z jego zapowiedziami, przyszłe inwestycje firmy sprawią, że zacznie ona wytwarzać środki smarowe w całości z surowców wtórnych. Przedstawiciel Digital Teammates mówił o tworzeniu zespołu, który automatyzuje działania, a o konieczności kształcenia pracowników i sposobach na utrzymanie wykwalifikowanej kadry opowiadali reprezentanci Danone’a.

Wydawnictwo Trade Media International zorganizowało wydarzenie po raz 8. Format Fabryki Roku został zaczerpnięty z plebiscytu Top Plant prowadzonego przez amerykański magazyn Plant Engineering. Zwycięzców pierwowzoru gali poznamy 16 grudnia.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na