Żeby ratować przedsiębiorców, których działalność jest zagrożona z powodu epidemii koronawirusa, rząd zapowiada gospodarczy pakiet osłonowy. Jego szacunkowa wartość to 212 miliardów złotych, pakiet obejmie 5 dziedzin:
- bezpieczeństwo pracowników
- finansowanie firm
- ochrona zdrowia
- wzmocnienie systemu finansowego
- program inwestycji publicznych.
Premier Mateusz Morawiecki deklaruje, że proponowane rozwiązania wkrótce zostaną rozpisane w projektach ustaw. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie w wypłatach wynagrodzeń: 40 procent kosztów pokryje państwo, a drugie tyle pracodawca (do wysokości średniego wynagrodzenia). Prowadzący działalność gospodarczą i osoby pracujące na podstawie umów zleceń otrzymają kwoty w wysokości do 80 procent minimalnego wynagrodzenia. Firmy dostaną możliwość odroczenia płatności ZUS-owskich lub rozłożenia ich na raty. Do najmniejszych firm (maks. 9 pracowników) mają trafić nisko oprocentowane pożyczki do 5 tysięcy złotych. Rząd obiecuje przedsiębiorcom także zwrot z podatku CIT przez korektę zeznania z 2019 roku o wysokość strat w 2020.
Specustawa
Wcześniej weszła już w życie specustawa o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19, która m.in. upoważnia Głównego Inspektora Sanitarnego do wydawania decyzji i wytycznych dla pracodawców. Zgodnie z nowym prawem przedsiębiorca może polecić pracownikom pracę zdalną. Natomiast w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola ubezpieczeni, którzy opiekują się dziećmi, otrzymają zasiłek opiekuńczy. Jeśli placówki oświatowe byłyby zamknięte dłużej, zgodnie z założeniami pakietu osłonowego okres wypłat zasiłku opiekuńczego również wydłuży się.
Zamknięte urzędy i profilaktyka w pracy
Krajowa Administracja Skarbowa zdecydowała, że czasowo ograniczy dostęp do urzędów skarbowych, podobnie robi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego co najmniej do 27 marca warto korzystać z serwisów on-line (ePUAP i e-Deklaracje), a także z infolinii. Podobne decyzje podejmują inne urzędy, wobec czego przed ewentualną wizytą lepiej sprawdzić aktualne informacje na stronie danej jednostki.
Przedsiębiorcy powinni mieć w biurach i zakładach płyny do dezynfekcji oraz mydła. Ministerstwo Rozwoju zaleca informowanie pracowników o właściwym myciu rąk i przestrzeganiu tzw. higieny kaszlu i oddychania. Dotykane powierzchnie, czyli np. biurka, lady, łączniki i klamki, powinny być regularnie odkażane, tak samo jak pomieszczenia wspólne i toalety.
Podróże służbowe należy ograniczyć do niezbędnego minimum, a po powrocie pracownicy muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie domowej. Osoby z kaszlem, dusznościami, gorączką i wracające z regionów mocniej dotkniętych wirusem lub mające kontakt z zakażonymi – powinny natychmiast powiadomić sanepid i zgłosić się do oddziału zakaźnego. Szczegółowe zalecenia dla przedsiębiorców z konkretnych branż można znaleźć na tej stronie.