Close-up scene of 3D model printer operation . Hi-technology rapid prototype for design processing by 3D printing machine.

ITM_talks: o druku 3D z użyciem metalu i metodach ubytkowych

Prowadzący webinarium, Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej, zapytał eksperta PPP, czy da się połączyć zalety technologii ubytkowych, polegających na obróbce poprzez usuwanie nadmiaru materiału, z drukiem 3D. Dr Marcin Królikowski (równocześnie naukowiec na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym) odpowiadał, że te dwa aspekty są w praktyce nierozłączne:

W inżynierii mechanicznej każdy element wyprodukowany z pomocą wytwarzania przyrostowego z metali musi być później dopracowany metodami obróbki ubytkowej, czyli obróbki skrawaniem. Oba działania łączą się w każdym elemencie. Idealnym rozwiązaniem byłoby zaproponowanie obrabiarki zajmującej się zarówno wytwarzaniem przyrostowym, jak i ubytkowym – wyjaśniał naukowiec.

Edukacja

Potrzeba edukacji, współpracy z uczelniami i szkolenia pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach – przekonywał kierownik działu R&D firmy VSHAPER, Wiktor Krupiński:

Bez przekonania ludzi do powszechnego wykorzystywania technologii druku 3D, one nigdy nie spopularyzowałyby się. Dziś firmy niekiedy bronią się przed wytwarzaniem przyrostowym, jak kiedyś przed frezowaniem pięcioosiowym, bo takie frezarki uznawali za droższe lub wymagające bardziej skomplikowanego projektowania. Mimo to, są miejsca, gdzie podobne urządzenia okazują się nieodzowne. Nie inaczej jest w przypadku druku 3D. Myślę, że w najbliższych latach technologie addytywne staną się pełnoprawnymi i powszechnymi metodami wytwarzania – oceniał Krupiński.

Połączenie druku 3D i internetu rzeczy

Jak zauważył Radomir Ochocki, dyrektor zarządzający w firmie igus, druk 3D przydaje się m.in. w procesie wytwarzania elektroniki:

Produkujemy łożyska ślizgowe, w których implementujemy czujniki odpowiedzialne za sprawdzanie, w jakim stanie jest łożysko podczas pracy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, ile łożysk ma niekontrolowane awarie wstrzymujące pracę maszyn, a równocześnie zdamy sobie sprawę, że urządzenia mogłyby pracować bez przerw, jeśli 5 minut wcześniej wymienilibyśmy zagrożony element, to nam pokazuje, że internet rzeczy daje ogromne możliwości usprawniania przemysłu.

ITM_Talks

Spotkanie ze specjalistami w zakresie druku 3D zostało przygotowane w cyklu ITM_talks organizowanego przez ITM Industry Europe i Modernlog. W trakcie wcześniejszych wydarzeń eksperci rozmawiali o chmurze obliczeniowej, cyberbezpieczeństwie, a także robotyzacji przemysłu. Webinaria poświęcone nowym technologiom i transformacji cyfrowej poprzedzają poznański kongres Industry NEXT zaplanowany na początek września.