Zdalnie zaprojektowali robota dezynfekującego – wygląda jak czołg

  • Siemens i Aucma opracowały autonomiczne roboty, które pomogą w walce z epidemią w szpitalach, szkołach i fabrykach.
  • Zespół, projektując urządzenie, w związku z zagrożeniem epidemicznym, kontaktował się przez telefon.
  • Robot jest elektryczny, w 60 minut może odkazić kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych dowolnej nawierzchni.

Inżynierowie Siemensa i firmy Aucma (zajmującej się na co dzień urządzeniami chłodniczymi) w tydzień zaprojektowali i wyprodukowali prototyp robota dezynfekującego. Konstruktorzy pracowali zdalnie, prototyp maszyny powstał potem w warsztacie montażowym Aucmy.

(graf. Siemens)

Inteligentny robot dezynfekujący

Niemiecko-chińskie urządzenie ma litowo-jonową baterię i podwójny rozpylacz. W przeciwieństwie do istniejących już spalinowych maszyn, nowy robot jest zasilany wyłącznie prądem. Inżynierowie rozważali wykorzystanie silnika na benzynę, ale uznali, że nie będzie to higieniczne. Pojazd potrafi zdezynfekować w ciągu godziny od 20 do 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Na górze małego „czołgu” jest platforma z kamerami. Dzięki niej oraz inteligentnym algorytmom wizyjnym robot porusza się samodzielnie, operator w czasie rzeczywistym dostaje obraz i informacje, na podstawie których może zdalnie lokalizować zainfekowane obszary i kierować do nich urządzenie. Projektanci wzięli pod uwagę różnorodność nawierzchni, więc maszyna porusza się na gąsienicach.

(Dwa rozpylacze zwiększają efektywność maszyny – wideo: Siemens)

Patenty

Nowością w rozwiązaniu są: konstrukcja maszyny dezynfekującej i systemy kontroli – dlatego opracowujący ją zespół złożył dwa wnioski patentowe. Robot Siemensa i Aucmy trafił do produkcji, jego skuteczność przetestują w pierwszej kolejności szpitale. Następnie maszyny znajdą się w szkołach, biurach, a także w zakładach i miejscach publicznych.

(fot. CloudMinds)

Androidy w Wuhan

Roboty w szpitalach wykorzystuje się nie tylko do odkażania. W szpitalu polowym w Wuchang (dzielnicy miasta Wuhan zdziesiątkowanego epidemią) maszyny pomagają walczyć z koronawirusem, rozwożąc posiłki i leki. Potrafią również zbierać stare prześcieradła i utylizować odpady medyczne. Androidy przekazane przez firmę CloudMinds opiekują się tam 200 osobami przebywającymi w kwarantannie.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR