iiot

IDC: 312 miliardów $ na usługi w chmurze

  • Wartość usług w chmurze publicznej wzrosła w zeszłym roku o 24%.
  • Przedsiębiorcy wydali najwięcej na IaaS oraz PaaS.
  • 38% rynku należy do pięciu dostawców.
  • Dane pochodzą z raportu „Worldwide Semiannual Public Cloud Services Tracker” przygotowanego przez IDC.

Przychody z usług w chmurze publicznej wyniosły w zeszłym roku 312 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 24,1% w porównaniu do 2019. Analitycy International Data Corporation zwracają uwagę na duże tempo inwestycji w ciągu ostatnich czterech lat w segmenty IaaS (infrastruktura jako usługa – 33,9%) oraz PaaS (platforma jako usługa – 31,8%) i prognozują, że będą one rosły szybciej niż ogólny rynek chmury, ponieważ przedsiębiorcy doceniają ich bezpieczeństwo, elastyczność i łatwość dostępu. Dostawcy skupią się na usługach infrastrukturalnych i platformowych nie tylko z zakresu ochrony danych, ale także obliczeń wymagających dużej wydajności i wdrożeń hybrydowych, łączących zasoby lokalne z chmurowymi – przekonuje Dave McCarthy, wiceprezes ds. usług infrastruktury chmurowej i brzegowej IDC.

Wielka piątka

Jak wynika z raportu, zyski 5 największych dostawców (Amazon Web Services, Microsoft, Salesforce.com, Google i Oracle) w 2020 osiągnęły 38% przychodu całego sektora i wzrosły o 32% w porównaniu z poprzednim rokiem. Dzięki poszerzaniu ofert dotyczących SaaS (oprogramowanie jako usługa) i SISaaS (oprogramowanie infrastruktury systemu jako usługa), największy udział w branży usług chmurowych mają Microsoft i AWS – po 12,8% ogółu przychodów. Z kolei na połączonym rynku IaaS, SISaaS i PaaS największe firmy (AWS, Microsoft, Google, Alibaba i IBM) mają ponad 51%. Według analityków wymienione segmenty są istotne, ponieważ stanowią podstawowy zestaw usług, z których korzystają klienci podczas uruchamiania, modernizowania, budowania i zarządzania aplikacjami w chmurze publicznej.

Chmura w Zakładzie Usług Społecznych i PKP Intercity

Współpracę z Operatorem Chmury Krajowej rozpoczął ZUS – organizacje sprawdzą, czy pracownicy instytucji mogą pracować w modelu zdalnym. OChK wesprze ZUS w zakresie transferu wiedzy dotyczącej wykorzystania chmury hybrydowej, m.in. budowy, funkcjonowania i rozwoju systemów informatycznych wykorzystujących usługi cloud computingu. List intencyjny w sprawie kooperacji z Chmurą Krajową podpisał też przewoźnik PKP Intercity. Firmy chcą opracować narzędzia w chmurze służące do tworzenia harmonogramów obsługi technicznej pociągów oraz wizualizacji dostępności taboru. Celem jest optymalne zarządzanie pociągami np. podczas wzmożonego ruchu latem.