Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat

  • Katarzyna Śledziewska i Renata Włoch opisują w swojej książce mechanizmy rządzące transformacją cyfrową gospodarki i społeczeństwa.
  • Badaczki z DELabu Uniwersytetu Warszawskiego widzą w przemyśle 4.0 ogromny potencjał, ale równocześnie wielkie wyzwania.
  • Publikujemy e-book, który autorki udostępniają czytelnikom za darmo.

Dr hab. K. Śledziewska i dr hab. Renata Włoch zapowiadają nieuchronne, radykalne przyśpieszenie transformacji cyfrowej. Przekonują, że w długiej perspektywie umiejętność używania technologii zdecyduje o sukcesie firm, instytucji i państw. W kolejnych rozdziałach czytamy m.in. o czwartej rewolucji przemysłowej oraz zmianach dotyczących produkcji, pracy, rynku i konsumpcji. We wstępie do „Cyfrowej gospodarki” Śledziewska i Włoch piszą…

Jedno jest pewne – nie ma już odwrotu. Nowe technologie wrosły w naszą codzienność i będą ją systematycznie zmieniać. Zmieniać będziemy się także my sami: nasze technologie intelektu, warunki naszego życia i pracy. Doświadczamy zakłócenia reguł, które dotychczas rządziły naszym życiem prywatnym, zawodowym i publicznym. Zmienia się funkcjonowanie przedsiębiorstw i instytucji publicznych, zmieniają się uwarunkowania rozwoju gospodarczego i społecznego. Pracując z polskimi instytucjami publicznymi i firmami, uświadomiłyśmy sobie, jak ważne jest dobre zrozumienie mechanizmów transformacji cyfrowej dla rozwoju i dobrobytu kraju. Polskie firmy wloką się w ogonie Europy pod względem integracji i implementacji nowych rozwiązań technologicznych, nie przywiązują też wielkiej wagi do szkolenia pracowników w zakresie kompetencji umożliwiających wykonywanie zadań w środowisku pracy przesyconym technologią. Tymczasem polscy pracownicy mają bardzo niskie kompetencje cyfrowe, a to nie rokuje dobrze perspektywom wdrożenia systemów opartych na sztucznej inteligencji. System edukacji, nie wyłączając uniwersytetów, nie jest nastawiony na kształtowanie kompetencji przyszłości, do których zaliczają się nie tylko kompetencje techniczne, ale też społeczne (umiejętność pracy zespołowej, przedsiębiorczość) i poznawcze (krytyczne myślenie, kreatywność). Nasza książka ma być przyczynkiem do upowszechniania wiedzy na temat transformacji cyfrowej, związanych z nią korzyści i zagrożeń – wśród polskich badaczy, decydentów, przedsiębiorców, pracowników, edukatorów i konsumentów.

Jeśli chcieliby Państwo przeczytać więcej, zachęcamy do pobrania ponad 300-stronicowej cyfrowej książki o cyfrowej gospodarce (poniżej). Wydawnictwo jest również dostępne w formie audiobooka.