amazon gliwice

Gliwicki magazyn Amazonu: 1000 osób i prawie 4000 robotów

  • Amerykańska firma kończy prace nad swoim największym magazynem w Polsce, który zacznie działać już w kwietniu.
  • 1000 osób i 3900 robotów będzie współpracowało przy układaniu towarów i kompletowaniu zamówień.
  • Piszemy, na czym ma polegać działanie maszyn oraz przypominamy o 9 innych oddziałach przedsiębiorstwa w naszym kraju.

Nowe Centrum Logistyki E-Commerce Amazonu zacznie działać w kwietniu, w tej chwili w Gliwicach dobiegają końca ostatnie prace. Cztery poziomy budynku mają łączną powierzchnię 210 tysięcy metrów kwadratowych – to największy budynek firmy w Polsce, w którym znajdzie zatrudnienie 1000 osób, jednak znacznie więcej „etatów” zagospodarują maszyny. Pracę ludzi będzie wspierało 3900 robotów transportowych odpowiedzialnych za kompletowanie zamówień i układanie produktów na półkach. System zarządzania flotą przygotowała jedna ze specjalistycznych spółek amerykańskiego koncernu – Amazon Robotics.

Amazon Robotics odciąża pracowników

W centrach Amazonu wykorzystujących roboty, w porównaniu z tradycyjnymi magazynami, pracownicy mniej chodzą i rzadziej podnoszą towary. Maszyny zbierają ciężkie przedmioty, a następnie przygotowują je do wysyłki lub rozmieszczenia na terenie składu. Zatrudnieni, którzy kompletują zamówienia, nie szukają produktów, bo te trafiają do nich bezpośrednio przywożone przez roboty. Pracownicy mogą skupić się ewentualnych uszkodzeniach towarów i na właściwym zapakowaniu.

Amazon Robotics bazuje na systemie Kiva, firmy przejętej przez amerykańskie przedsiębiorstwo w 2012 roku za 777 milionów dolarów. Maszyny są wyposażone w czujniki, dzięki którym nie zderzają się ze sobą. Mobilne roboty czerpią prąd z akumulatorów wymagających w każdej godzinie kilku minut ładowania. System jest bardziej wydajny i dokładny niż zespół pracowników przemieszczających się po magazynie.

Amazon w Polsce

Przedsiębiorstwo działa u nas od 2014 roku, w tym czasie uruchomiło 7 zakładów logistycznych, m.in. w Kołbaskowie i Sosnowcu. Poza nimi, w Gdańsku działa Centrum Rozwoju Technologii powstałe z przekształcenia firmy IVONA Software także kupionej przez giganta z USA. W Gdańsku specjaliści IT pracują nad rozwojem technologii text-to-speech. W Warszawie funkcjonuje natomiast Amazon Web Services, czyli oddział zajmujący się usługami chmurowymi.