W nowym Hype Cycle, czyli opracowaniu określającym moment rozwojowy i potencjał nowych technologii, Gartner wyróżnił 5 premierowych trendów. Pierwszy to „kompozytowe” firmy, czyli przedsiębiorstwa, które dzięki swojej modułowej strukturze są w stanie dobrze reagować na nieoczekiwane zdarzenia (takie jak pandemia). Według analityków, nadchodzi czas firm „kompozytowych”, zwinnie realizujących projekty. Organizacje budowane w taki sposób muszą koncentrować się na 4 aspektach: modułowości, wydajności, ustawicznym doskonaleniu i wprowadzaniu innowacji.
Algorytmy, AI i digital twin
Kolejny trend wiąże się ze sztuczną inteligencją i blockchainem – to zaufanie algorytmiczne, które polega na powierzaniu systemom procesu uwierzytelniania i weryfikowania danych. Dalej, formatywna SI dostosowująca się do zmiennych warunków i tworząca nowe modele rozwiązywania problemów. Gartner podkreśla również potencjał cyfrowych bliźniąt ludzi, wykorzystujących dwukierunkowe interfejsy mózg-komputer np. do monitorowania i stymulowania elektrycznej aktywności mózgu. W przemyśle tak rozwinięty model digital twin może posłużyć budowie zaawansowanych egzoszkieletów – urządzenia dopasowywałyby się do noszących je osób.
Materiał, który zastąpi krzem
Zgodnie z prawem Gordona Moore’a (jednego z założycieli Intela), optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co dwa lata. Według specjalistów, oznacza to potrzebę szukania alternatywy dla krzemu, która sprosta obsłudze najnowszych technologii. Przykładem jest choćby kodowanie danych w syntetycznym DNA i przetwarzanie ich za pomocą enzymów wywołujących reakcje chemiczne. W ten kierunek wpisują się prace nad procesorami grafenowymi czy nad przesyłaniem danych przy użyciu wiązek światła zamiast wykorzystywania impulsów elektrycznych.
Spojrzenie Deloitte’a
Trendom technologicznym przyglądają się również specjaliści firmy Deloitte, których zdaniem, jednym z kluczowych kierunków w nadchodzącej przyszłości będzie budowanie zaufania do technologii i dostawców (np. do chmury, o czym mówili prelegenci ITM_talks). Nieuchronne stanie się łączenie świata cyfrowego i fizycznego przy użyciu modeli digital twin fabryk, produktów i procesów. Jeśli chodzi o AI, eksperci firmy doradczej podkreślają istotność tworzenia algorytmów zachowujących się tak, jakby rozumiały ludzi i umiały wiązać wydarzenia z emocjami.