chmura obliczeniowa

Gartner: w tym roku wydatki na chmurę wzrosną o 23%

  • Wartość rynku usług w chmurze wyniesie w tym roku 332,3 miliarda dolarów.
  • Najwięcej pieniędzy przedsiębiorcy przeznaczą na Software as a Service, z kolei najszybciej rośnie zainteresowanie wirtualizacją pulpitu.
  • Dane pochodzą z raportu pt. „Forecast: Public Cloud Services, Worldwide, 2019-2025, 1Q21 Update” opracowanego przez Gartnera.

W najnowszej prognozie Gartner przewiduje, że światowe wydatki na usługi w chmurze publicznej wzrosną z 270 miliardów dolarów w 2020 roku do 332,3 miliarda w obecnym. Natomiast w następnym roku wyniosą 397,5 miliarda dolarów. Analitycy firmy tłumaczą, że powodem większego zainteresowania cloud computingiem jest wybuch pandemii COVID-19, który przezwyciężył niechęć menadżerów IT do przenoszenia plików i programów z nośników lokalnych do wirtualnych. Konteneryzacja, czyli umieszczenie aplikacji i jej procesów w wirtualnej jednostce nazywanej kontenerem, a także wirtualizacja i przetwarzanie brzegowe stają się coraz bardziej powszechne i wymuszają na przedsiębiorstwach większe wydatki na moc obliczeniową.

Firmy najwięcej przeznaczą na oprogramowanie

Specjaliści przewidują, że przedsiębiorcy, spośród wszystkich usług chmurowych, najwięcej wydadzą na oprogramowanie (SaaS) – w tym roku 122,6 miliarda dolarów, a w przyszłym 145,4. Na drugim miejscu znalazła się infrastruktura (IaaS), na kolejnych pozycjach: platformy (PaaS) oraz procesy biznesowe (BPaaS). Największy wzrost, o 67,7% w tym roku, dotyczy wydatków na wirtualizację pulpitu (Desktop as a Service). Menadżer Gartnera, Sid Nag, zakłada, że w najbliższych latach zmienią się sposoby wykorzystania cloud computingu:

Chmura nie będzie używana wyłącznie do przyziemnych przypadków użycia, jak migracja infrastruktury i aplikacji, ale posłuży przedsięwzięciom łączącym ją z takimi technologiami, jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy czy 5G – zapowiada. – Innymi słowy, cloud stanie się spoiwem między innymi rozwiązaniami, coraz częściej używanymi przez szefów IT – dodaje.

Powody korzystania z chmury

Jak wynika z raportu Deloitte pt. „Chmura publiczna w Polsce”, 54% przedsiębiorców do korzystania z cloud computingu skłania większa skalowalność i dostępność mocy obliczeniowej. Po 51% wskazań uzyskały: optymalizacja kosztów, a także swobodne zarządzanie dostępem do aplikacji. Skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek jest zaletą według 49% firm, a budowa środowiska rozwoju innowacji technologicznych – dla 48%. Większą wydajność po wdrożeniu chmury odnotowało 43% polskich organizacji. Wśród powodów zwiększania zakresu korzystania z chmury najwięcej ankietowanych (59%) wskazało dostęp do danych w czasie rzeczywistym.