Ekologiczne chłodzenie budynków

  • Polsko-hiszpańskie konsorcjum opracowuje system klimatyzacji zasilany OZE.
  • Część czynników chłodniczych będzie pochodziła z recyklingu.
  • Prace nad prototypem potrwają 5 lat.

Przyjazny środowisku system chłodzenia budynków opracowują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, we współpracy z partnerami z Polski i Hiszpanii. W ciągu 5 lat, uczestnicy projektu COOLSPACES 4 LIFE planują zaprojektować, stworzyć i przetestować prototyp. Zgodnie z planami, rozwiązanie będzie złożone z czterech elementów:

  • urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW,
  • paneli fotowoltaicznych,
  • magazynu energii,
  • inteligentnego systemu sterowania.

Zasilanie i chłodzenie

Instalację zasili 75 paneli słonecznych, zamontowanych na dachu kompleksu edukacyjno-badawczego Geocentrum uczelni. Prototyp zmniejszy lub zwiększy temperaturę na całym piętrze, a część ciepła zostanie przeznaczona na ogrzanie wody użytkowej. Mieszanina naturalnych i syntetycznych czynników chłodniczych w urządzeniu klimatyzacyjnym będzie przyjazna środowisku – zaznacza dr Bartosz Gil, który razem z dr hab. Sabiną Rosiek-Pawłowską kieruje pracami. Część substancji uda się pozyskać ze zutylizowanych urządzeń. Inteligentne sterowanie pomoże przełączać się pomiędzy różnymi źródłami energii, uwzględniając np. koszty.

Program LIFE

Konsorcjanci sprawdzą działanie prototypu zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii, co ułatwi ocenę efektywności w różnych warunkach klimatycznych. Badacze planują komercjalizację rozwiązania. Inicjatywa jest realizowana w ramach programu LIFE. To mechanizm finansowy Unii Europejskiej, poświęcony przedsięwzięciom z zakresu ochrony środowiska, wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. LIFE działa od 1992 roku, w 2021 Polska znalazła się na 4 miejscu pod względem liczby złożonych wniosków – wyprzedził nas Hiszpania, Włochy i Francja.