Skydio pokazało nowe latające urządzenia, wśród nich wariant X2 z 7 kamerami nawigacyjnymi o rozdzielczości 4K umożliwiającymi omijanie przeszkód nawet w niewielkich przestrzeniach oraz 100-krotne powiększenie obrazu. Wersja przeznaczona dla wojska spełnia wymagania stawiane systemom rozpoznawczym krótkiego zasięgu. X2E został natomiast opracowany z myślą o przedsiębiorstwach, które chcą prowadzić inspekcję wnętrz budynków, terenów zakładów przemysłowych czy elektrowni. Bateria pozwala na 35 minut pracy, w tym czasie bezzałogowiec może pokonać 6,2 km, także nocą, kiedy do nawigacji używa GPS-u. Dronem steruje się za pomocą kontrolerów z ekranem dotykowym i przyciskami nadającymi się do obsługi również przez rękawice. Premierowe urządzenia Skydio mają składane ramiona.
AI i modele 3D
Serią X2 zarządza oprogramowanie Autonomy używające sztucznej inteligencji i wspomagające samodzielne loty dronów oraz rozpoznawanie obiektów w czasie rzeczywistym. Modele umieją omijać przeszkody również tam, gdzie nie mają dostępu do GPS-u lub internetu. AI wspiera dodatkowo program 3D Scan, który służy do tworzenia modeli 3D na podstawie obrazów z kamer, w ten sposób można prowadzić inspekcje infrastruktury i weryfikować jej stan, operatorzy muszą tylko określić obszar kontroli i wybrać rozdzielczość.
Drony obserwują zakłady i nadajniki
Orlen testował już bezzałogowce kontrolujące teren zakładu w Płocku, a w przyszłości planuje rozszerzenie ich pracy na cały fabryczny rurociąg. Koncern korzysta przy tym z Dronhubu, stacji dokującej pozwalającej na szybką wymianę baterii, przez co statki mogą od razu ruszać do kolejnego zadania. Nowe zastosowanie dronów zaprezentował ostatnio Samsung – firma robi zdjęcia anten sieci 4G i 5G, żeby następnie przeanalizować je w chmurze pod kątem ustawienia nadajników. Monitoring i konfiguracja mają duże znaczenie dla jakości sygnału internetowego.