Analitycy przedstawią dane i obserwacje dotyczące trendów w motoryzacji obejmujące m.in. auta elektryczne i autonomiczne oraz carsharing. Dyskusje mają skupiać się na wpływie rozwoju sektora na konsumentów oraz producentów samochodów i części. Podczas Forum specjaliści porozmawiają również o roli sieci 5G w budowaniu społeczeństwa informacyjnego i o zmniejszaniu nierówności na rynku pracy dzięki upowszechnianiu zdalnych form współpracy, czemu sprzyja szybsza transmisja danych i niższe opóźnienia. Organizatorzy w tym roku wprowadzili do agendy rozmowy o przemyśle kosmicznym i systemach nawigacji satelitarnej – podczas debaty padnie pytanie, czy polski sektor kosmiczny pomoże podnosić poziom innowacyjności gospodarki. Kolejną premierą będzie blok tematyczny o morskiej energetyce wiatrowej.
Przemysł 4.0 na Forum Wizja Rozwoju
Spotkanie w Gdyni to okazja do wymiany poglądów odnośnie zwiększania wydajności produkcji dzięki robotyzacji, a przy niższym zaangażowaniu ludzi. Uczestnicy poświęcą też czas nowym modelom biznesowym i inteligentnemu zarządzaniu produkcją. Na tym, jak z wdrażaniem technologii radzą sobie firmy, skoncentruje się panel pt. „Czy biznes 4.0 się opłaca?”, gościem dyskusji będą: Katarzyna Nosalska z Platformy Przemysłu Przyszłości, Paweł Ślusarczyk z Centrum Druku 3D i Adam Czyżewski reprezentujący PKN Orlen. Nasza przedstawicielka, członek zarządu PPP, weźmie jeszcze udział w rozmowie na temat wyzwań dotyczących szukania inżynierów specjalizujących się w cyfryzacji produkcji w oparciu o sztuczną inteligencję, big data i robotykę.
Terminy i hackathon towarzyszący konferencji
Forum Wizja Rozwoju rozpocznie się 24 sierpnia o 9:00 i potrwa dwa dni. Dyskusje panelowe, dotyczące kilkunastu obszarów tematycznych, będą prowadzone równolegle, dlatego w serwisie Wizjarozwoju.pl warto przygotować indywidualny program dopasowany do własnych zainteresowań. Tam też do 21 sierpnia można zarejestrować się na gdyńską konferencję. Poza rozmowami o gospodarce organizatorzy zaplanowali Hackathon Wizja Rozwoju ’20, w ramach którego programiści zajmą się pisaniem aplikacji mających ułatwiać życie w miastach. Pula nagród to 20 tysięcy złotych.
Nagrody Gospodarcze
To trzecia edycja Forum organizowanego przez Fundację Wizja Rozwoju, konferencja wystartowała w 2018 roku i była wtedy poświęcona głównie niezależności energetycznej Polski. Wówczas po raz pierwszy przyznano Nagrody Gospodarcze – w 7 kategoriach. Laureatem wyróżnienia za innowacyjność została 2 lata temu firma DGT, producent i dostawca systemów teleinformatycznych. Rok później kapituła konkursu nagrodziła spółkę Hydromega zajmującą się projektowaniem i wytwarzaniem układów hydrauliki siłowej oraz automatyką przemysłową. Wkrótce przekonamy się, kto zwycięży, zdaniem jurorów, w tym roku.