Przejdź do treści

DIH 5G uruchomił w Łodzi pilotażową sieć piątej generacji


  • Z infrastruktury zbudowanej na Politechnice Łódzkiej w ramach Hubu Innowacji Cyfrowych skorzystają przedsiębiorcy, naukowcy i studenci.
  • Próbne usługi dotyczą testów wydajności rozwiązań używających sieci, e-zdrowia i łączności z dronami.
  • 5G w kampusie ma służyć rozwojowi przemysłu 4.0. Pracę krajowych Digital Innovation Hubs koordynuje Platforma Przemysłu Przyszłości.

Projekt będzie wspierał działania mikro, małych i średnich firm, które chcą wprowadzać produkty oparte na sieci nowej generacji. Łódzki Hub Innowacji Cyfrowych specjalizuje się w technologii 5G, ośrodek – zgodnie z zapowiedziami, o których pisaliśmy w styczniu – zaoferuje przedsiębiorcom szkolenia, doradztwo biznesowe i dostęp do pilotażowej sieci. Prof. Sławomir Hausman, dyrektor Zakładu Telekomunikacji Politechniki Łódzkiej, zaznacza, że uczelnia jako operator przygotowała i wydała ok. 1000 kart SIM umożliwiających korzystanie z pierwszych usług 5G, czyli testów (np. sprawdzania wydajności transferu), komunikacji z dronami oraz systemu e-zdrowia wspomagającego niewidomych w codziennych czynnościach i orientacji przestrzennej.

Większość osób kojarzy sieci komórkowe z telefonami, ale nas bardziej interesuje rozwijanie urządzeń internetu rzeczy. Zachęcamy firmy, żeby zgłaszały się do nas i brały udział w szkoleniach i konsultacjach – uzupełnia prof. Hausman.

Budowa 5G

Sieć na Politechnice Łódzkiej została zbudowana w modelu Non-standalone z użyciem infrastruktury 4G. Centralny fragment wymiany ruchu (sieć rdzeniowa) zawiera rozproszone serwery i jest redundantna, czyli jej kluczowe elementy są podwojone, żeby w razie awarii urządzenia rezerwowe mogły przejąć rolę sprzętów podstawowych. Nadzór i sterowanie oparto o Network Management System.

Marcin Sugak z Ericssona zapowiada kolejne kroki DIH-u:

Wdrożymy rozwiązania Push to Talk i Push to Video do świadczenia usług w najbardziej krytycznych sytuacjach związanych także z zagrożeniem życia. Następne będą szkolenia dla pracowników Politechniki Łódzkiej i dla przyszłych klientów hubu. Później rozpoczniemy testy usług pilotażowych oraz udostępnimy infrastrukturę 5G do budowy rozwiązań wykorzystujących tę technologię – podkreśla ekspert koncernu.

Rektor PŁ, prof. Sławomir Wiak, uzupełnia, że pilotażowa sieć piątej generacji będzie wykorzystywana w projektach z zakresu przemysłu 4.0:

Usługi i infrastruktura 5G na terenie kampusu pozwolą studentom, pracownikom politechniki i przedsiębiorcom współpracować przy wprowadzaniu zaawansowanych projektów z obszaru p4.0, a także prowadzić badania naukowe.

DIH 5G

Hub Innowacji Cyfrowych 5G jest konsorcjum Politechniki Łódzkiej, Ericssona i FundingBox Acceleratora, a także Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, który jest liderem przedsięwzięcia. Pracę DIH-u koordynuje (podobnie jak w przypadku pozostałych krajowych Digital Innovation Hubs) Platforma Przemysłu Przyszłości, a finansuje Ministerstwo Rozwoju (jako inicjatywę Komisji Europejskiej). Budowa pilotażowej sieci 5G w Łodzi trwała 2 lata. W ramach projektu powstaną jeszcze portale internetowe: pierwszy dla osób, które mają pytania i wątpliwości dotyczące działania sieci piątej generacji, natomiast drugi dla przedsiębiorców szukających informacji szkoleniowych.

Przypomnijmy, w tym tygodniu Plus w kilku miastach włączył 100 komercyjnych nadajników działających w 5G, a przygotowania w tym samym celu prowadzą też pozostali operatorzy.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na