Przejdź do treści

Hub Innowacji Cyfrowych uruchomi w Łodzi sieć 5G


  • Instytut Łączności, Ericsson i Politechnika Łódzka zbudują badawczą sieć 5G dla małych i średnich firm.
  • Łączność nowej generacji będzie działała na terenie kampusu PŁ.
  • Hub Innowacji Cyfrowych, w którym działa Politechnika, to jeden z tzw. DIH-ów koordynowanych w Polsce przez Platformę Przemysłu Przyszłości.

Uczelnia tworzy Digital Innovation Hub razem z Instytutem Łączności i Ericssonem. Od listopada w miasteczku Politechniki Łódzkiej powstaje sieć 5G, jej uruchomienie zaplanowano na drugi kwartał roku. Projekt ma posłużyć małym i średnim firmom, w pilotażowym środowisku przedsiębiorcy przetestują aplikacje wykorzystujące nową technologię łączności. Politechnika zajmie się też budową Centrum Kompetencji 5G i portalu informacyjnego na ten temat. Ericsson dostarcza rozwiązania sieci rdzeniowej, czyli części sieci telekomunikacyjnej, która odpowiada za bezpośrednią komunikację z serwerami. Firma zajmie się również zarządzaniem i utrzymaniem całej infrastruktury.

Huby Innowacji Cyfrowych w Polsce

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, lider hubu działającego w Łodzi, jest jedną z pięciu organizacji, które znalazły się w gronie DIH-ów wybranych w październiku przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (dziś Ministerstwo Rozwoju). Poza nim resort wskazał jeszcze Krakowski Park Technologiczny, Politechnikę Wrocławską, Fundację UAM – Poznański Park Naukowo-Technologiczny i Voicelab.AI. DIH-y są instytucjami, które w zamyśle Komisji Europejskiej mają w poszczególnych krajach pomagać zwłaszcza MŚP w dostępie do nowoczesnych rozwiązań umożliwiających przechodzenie na poziom Przemysłu 4.0. Działania polskiej części tej sieci koordynuje Platforma Przemysłu Przyszłości, zadania DIH-ów opisywaliśmy przy okazji powołania Hubów Innowacji Cyfrowych.

Z 5G skorzystają też abonenci Plusa

Równolegle prace nad wdrożeniem 5G w Łodzi prowadzi Polkomtel. Sieć o częstotliwości 2600 MHz ma działać już w pierwszym kwartale roku, najpierw użyją jej abonenci Plusa, z czasem powstanie specjalna taryfa dla tych, którzy będą chcieli korzystać z szybszej transmisji danych. Operator zainstaluje 100 stacji bazowych nie tylko w Łodzi, ale także w 6 innych miastach. Sprzęt dostarczą Ericsson i Nokia.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na