Hub Innowacji Cyfrowych uruchomi w Łodzi sieć 5G

  • Instytut Łączności, Ericsson i Politechnika Łódzka zbudują badawczą sieć 5G dla małych i średnich firm.
  • Łączność nowej generacji będzie działała na terenie kampusu PŁ.
  • Hub Innowacji Cyfrowych, w którym działa Politechnika, to jeden z tzw. DIH-ów koordynowanych w Polsce przez Platformę Przemysłu Przyszłości.
mobile internet.

Uczelnia tworzy Digital Innovation Hub razem z Instytutem Łączności i Ericssonem. Od listopada w miasteczku Politechniki Łódzkiej powstaje sieć 5G, jej uruchomienie zaplanowano na drugi kwartał roku. Projekt ma posłużyć małym i średnim firmom, w pilotażowym środowisku przedsiębiorcy przetestują aplikacje wykorzystujące nową technologię łączności. Politechnika zajmie się też budową Centrum Kompetencji 5G i portalu informacyjnego na ten temat. Ericsson dostarcza rozwiązania sieci rdzeniowej, czyli części sieci telekomunikacyjnej, która odpowiada za bezpośrednią komunikację z serwerami. Firma zajmie się również zarządzaniem i utrzymaniem całej infrastruktury.

(Kampus Politechniki Łódzkiej – fot. PŁ)

Huby Innowacji Cyfrowych w Polsce

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, lider hubu działającego w Łodzi, jest jedną z pięciu organizacji, które znalazły się w gronie DIH-ów wybranych w październiku przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (dziś Ministerstwo Rozwoju). Poza nim resort wskazał jeszcze Krakowski Park Technologiczny, Politechnikę Wrocławską, Fundację UAM – Poznański Park Naukowo-Technologiczny i Voicelab.AI. DIH-y są instytucjami, które w zamyśle Komisji Europejskiej mają w poszczególnych krajach pomagać zwłaszcza MŚP w dostępie do nowoczesnych rozwiązań umożliwiających przechodzenie na poziom Przemysłu 4.0. Działania polskiej części tej sieci koordynuje Platforma Przemysłu Przyszłości, zadania DIH-ów opisywaliśmy przy okazji powołania Hubów Innowacji Cyfrowych.

5g network
(graf. Getty Images)

Z 5G skorzystają też abonenci Plusa

Równolegle prace nad wdrożeniem 5G w Łodzi prowadzi Polkomtel. Sieć o częstotliwości 2600 MHz ma działać już w pierwszym kwartale roku, najpierw użyją jej abonenci Plusa, z czasem powstanie specjalna taryfa dla tych, którzy będą chcieli korzystać z szybszej transmisji danych. Operator zainstaluje 100 stacji bazowych nie tylko w Łodzi, ale także w 6 innych miastach. Sprzęt dostarczą Ericsson i Nokia.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR