Cyfrowy bliźniak szpitala i Open COVID-19 Community – kolejne narzędzia do walki z koronawirusem

  • W serwisie stworzonym przez Dassault Systèmes projektanci, naukowcy i producenci mogą połączyć siły w zwalczaniu koronawirusa.
  • Francuski koncern zajmuje się również tworzeniem modeli digital twin, które symulują ryzyko skażenia w szpitalach.
  • Z kolei aplikacja do sprawdzania stanu zdrowia pacjentów może przydać się osobom w kwarantannie, a rozwiązanie typu Saas – logistyce kryzysowej.

Open COVID-19 Community to społeczność inżynierów, projektantów, badaczy, a także wytwórców, którzy chcą produkować sprzęty i środki ochrony osobistej. W serwisie można przeglądać, przechowywać i udostępniać trójwymiarowe modele, ich konstrukcję analizują specjaliści zajmujący się służbą zdrowia oraz naukowcy. Wspólne prace nad pomysłami na platformie 3Dexperience mają za zadanie uprościć produkcję i obniżyć koszty np. trójwymiarowych części zamiennych, masek ochronnych i respiratorów. Projekty będą dostępne w repozytorium, z którego skorzystają chętni do wytwarzania produktów na swoich liniach produkcyjnych lub w jednej z pracowni sieci MIT Fab Foundation (wykorzystujących drukarki 3D i maszyny CNC). Platforma umożliwia też mapowanie szpitali, fabryk i laboratoriów, żeby ułatwić realizację projektów w skali lokalnej. Niedawno pisaliśmy w PPP o pokrewnym polskim projekcie – COVID Challenge.

Cyfrowy bliźniak szpitala

Poza udostępnieniem platformy, Dassault Systèmes opracowuje własne technologie z zakresu opieki zdrowotnej. Jedną z nich jest cyfrowy bliźniak szpitala, który obejmuje symulację ryzyka skażenia związanego z przepływami powietrza w budynkach, logistykę dostaw i planowanie zapasów. Pierwsze wdrożenia koncern ma za sobą w ośrodku Leishenshan w Wuhan, polowym szpitalu zbudowanym w Chinach w związku z epidemią koronawirusa. Cyfrowy model stworzono, żeby uniknąć w placówce zakażeń krzyżowych, czyli przenoszenia wirusa z jednego pacjenta na drugiego. Podczas opracowywania systemu nawiewu i wentylacji projektanci użyli oprogramowania XFlow Dassault.

Rejestracja i monitorowanie pacjentów

Francuska firma, od przejęcia w końcówce ubiegłego roku firmy Medidata, dostarcza także aplikację do badań klinicznych ułatwiającą rejestrowanie i monitorowanie pacjentów oraz globalną analizę danych w czasie rzeczywistym. Jak przekonuje koncern, program można dostosować do potrzeb związanych z trwającą pandemią.

Aplikacja gromadzi informacje pochodzące bezpośrednio od pacjentów, którzy mogą wypełniać formularze z pytaniami w domu lub miejscu kwarantanny, dzięki czemu rzadziej odwiedzają lekarza. Program da się skonfigurować w taki sposób, żeby uwzględniał zasady triażu, czyli segregacji pacjentów, panujące w danym kraju. Natomiast platforma Software as a service Dassault Systèmes pomaga w logistyce kryzysowej, zbierając dane o potrzebnych produktach i szybkim transporcie najważniejszych towarów.