Przejdź do treści

Azure, ML, sieć 5G – Nokia i Microsoft celują w P4.0


  • Firmy nawiązały współpracę, która zakłada wykorzystywanie chmury obliczeniowej i bezprzewodowej łączności do szybszego wprowadzania zmian związanych z Przemysłem 4.0.
  • Sztuczna inteligencja, IoT i prywatna sieć mają zwiększać wydajność i bezpieczeństwo w przedsiębiorstwach.
  • Jako pierwszy z usług Microsoftu i Nokii zaczął korzystać brytyjski holding telekomunikacyjny BT.

Microsoft i Nokia podjęły współpracę, która ma pomóc przedsiębiorcom i dostawcom usług telekomunikacyjnych w cyfrowej transformacji firm. Technologiczni giganci wykorzystają chmurę obliczeniową, sztuczną inteligencję i internet rzeczy, a także doświadczenie w zakresie łączności bezprzewodowej. Rozwiązania Microsoftu, które posłużą temu celowi, to technologie oparte o platformę Azure i uczenie maszynowe. W partnerstwie chodzi też o konkretne usługi dostarczane w ramach chmury obliczeniowej Azure – IoT i AI. Przetwarzają one wiadomości z różnych urządzeń komunikujących się z siecią, dzięki czemu można na bieżąco sprawdzać stan sprzętu i informacje o jego ogólnej wydajności oraz tworzyć inteligentne łańcuchy dostaw. IoT i AI w produkcji poprawią dodatkowo łączność ze starszymi maszynami, a przy opracowywaniu produktów wyposażonych w technologię pozwalającą na zbieranie danych o ich użytkowaniu przydadzą się przy udoskonalaniu tych wyrobów.

Rola Nokii w nowym partnerstwie będzie związana z prywatnymi sieciami LTE/5G-ready. Korzystanie z nich pozwala zdalnie sterować maszynami i efektywniej pobierać dane z czujników. Prywatna sieć ułatwia z kolei wprowadzanie do przedsiębiorstw bezzałogowych robotów mobilnych, natomiast dzięki inteligentnym urządzeniom ubieralnym podłączonym do IIoT powinno zwiększać się bezpieczeństwo pracowników. Sieć Nokii może działać zarówno na terenie pojedynczego zakładu, jak i w różnych oddziałach przedsiębiorstwa na całym świecie. Współpraca z Microsoftem obejmuje łączność pomiędzy urządzeniami internetu rzeczy, a także wykorzystanie sieci SD-WAN (skrót od Software-Defined networking in a Wide Area Network), która pozwala wybrać odpowiedni typ połączenia nawet dla kilku tysięcy aplikacji równocześnie.

Połączone usługi technologicznych gigantów już są w ofercie operatora telekomunikacyjnego BT (dawniej British Telecom). Holding prowadzi działalność w 180 krajach, proponując przedsiębiorcom integrację chmury obliczeniowej Azure i sieci SD-WAN Nokii.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na