Przejdź do treści

Autonomiczne roboty mobilne do optymalizacji logistyki wewnętrznej


  • Nowe roboty mobilne przewożą ładunki o masie do 1350 kilogramów.
  • Dzięki czujnikom i kamerom urządzenia mogą monitorować przestrzeń wokół siebie.
  • Przypominamy przypadki użycia maszyn samojezdnych w polskich firmach.

Przedsiębiorstwo Mobile Industrial Robots opracowało autonomiczne roboty mobilne do transportu ciężkich materiałów. Urządzenia MiR600 i MiR1350 są przystosowane do przemieszczania ładunków o masie odpowiednio: do 600 i 1350 kilogramów. Producent zaznacza, że maszyny cechują się stopniem ochrony IP52 – standard gwarantuje zabezpieczenie komponentów przed kurzem i kroplami wody. Roboty dzięki czujnikom, kamerom 3D oraz technologii skanowania laserowego „widzą” w zakresie 360 stopni.

Mobilne roboty w przedsiębiorstwach

W Polsce mobilne roboty do transportu produktów stosuje m.in. Ikea, która w swoim centrum dystrybucyjnym w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego wykorzystała maszynę do przenoszenia palet oraz innych ładunków o masie do pół tony. Urządzenie porusza się z szybkością do 7,2 km/h oraz może pracować po 15 godzin pomiędzy ładowniami. Robota przenoszącego do sortowni odpadów produkcyjnych (np. folii i kartonów) wykorzystuje FM Logistic w Mszczonowie. Dziennie maszyna pokonuje około 19 kilometrów. Podobne rozwiązanie wdrożyła firma Schneider Electric w Bukownie, gdzie maszyna przewozi palety pomiędzy halą produkcyjną a magazynem. Urządzenie przystosowane jest do pobierania ładunków, przewożenia oraz umieszczania ich w wyznaczonym miejscu. System transportu wewnętrznego z pomocą robotów mobilnych Symbiotic wprowadziła sieć supermarketów Walmart – samojezdne wózki poprawiają przepustowość magazynów w 25 centrach dystrybucyjnych.

Maszyny mobilne w logistyce i przemyśle

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki, sprzedaż autonomicznych robotów mobilnych działających w branży logistycznej w latach 2020-2023 będzie rosła o 31%. Milton Guerry, prezes IFR, zapowiada znaczne postępy w obszarach sprzętu i oprogramowania – nowe czujniki i algorytmy zwiększą precyzyjność nawigacji i poprawią jakość interakcji maszyn z otoczeniem. Autorzy publikacji „A mobile revolution” zaznaczają, że maszyny samojezdne w przedsiębiorstwach produkcyjnych pomagają przede wszystkim uelastycznić produkcję. Z kolei dane, które zbierają, przyczyniają się do poprawy wydajności procesów i ułatwiają monitorowanie działań w czasie rzeczywistym.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na