budynek z drukarką, która go "wydrukowała"

2-kondygnacyjny budynek z drukarki 3D stanął w Dubaju

  • Konstrukcja ma 9,5 metra wysokości i powierzchnię 640 metrów kwadratowych.
  • Powstała dzięki przemysłowej maszynie 3D, która do pracy wykorzystuje mieszankę betonową.
  • Druk trójwymiarowy znacząco zmniejszył koszty przedsięwzięcia.
  • Przy budowie pracowało o połowę mniej ludzi, niż miałoby to miejsce z użyciem tradycyjnej technologii.

W Warsan w Dubaju powstał największy na świecie budynek z drukarki 3D. Wpisano go do Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ jest pierwszym wydrukowanym obiektem o 2 kondygnacjach. Wysokość piętrowca wynosi 9,5 metra, a jego całkowita powierzchnia to 640 metrów kwadratowych. Przy budowie, poza przemysłową drukarką Apis Cor, pracowało jedynie 15 osób, a koszt inwestycji wyniósł ok. miliona dirham (nieco ponad milion złotych). Korzystanie z tradycyjnych rozwiązań pochłonęłoby ponad dwukrotność tej kwoty i wymagałoby zaangażowania co najmniej 30 osób. Konwencjonalne metody powodują powstawanie większej ilości odpadów (nawet o 60 proc.), co czyni drukowanie budynków bardziej przyjaznym dla środowiska.

Maszyna Apis Cor, którą wykorzystano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, waży dwie tony, a jej konstrukcja przypomina żurawia wieżowego. Dzięki elastycznej podstawie może pracować tuż przy ziemi, drukując pierwsze elementy, a z czasem dosięgnąć 3,3 m, co jest wystarczające do powstania ściany jednego piętra. Ramię urządzenia obraca się o 360 stopni, natomiast jego długość jest zmienna i wynosi od 4 do 8,5 m. Maksymalny obszar pracy robota to 132 mkw. Jako filament w drukarce służy mieszanka betonowa z dodatkami zwiększającymi lepkość substancji i przyspieszającymi jej twardnienie. Materiał jest podawany przez mobilną jednostkę, która go miesza i wylewany na ścieżkach wytyczonych komputerowo. Suche składniki przechowuje się w silosie znajdującym się na zewnątrz budowy. Apis Cor dostarcza również zasadnicze oprogramowanie i aplikację sterującą, ich konfiguracja zajmuje pół godziny, a obsługa urządzenia wymaga dwóch operatorów.

Wytwarzanie przyrostowe jest coraz powszechniejsze, budynki to tylko jeden z przykładów jego zastosowania. Po druk 3D sięgają firmy zajmujące się produkcją części, m.in. samochodowych, czego przykładem jest niedawno nawiązana współpraca HP i Volkswagena, o której pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości. Jest on wykorzystywany również do tworzenia prototypów wyrobów oraz narzędzi służących do montażu. Zgodnie z raportem firmy Wohlers aktualna wartość produktów i usług związanych z drukiem trójwymiarowym wynosi 15,8 mld dolarów, ale już w 2024 roku wzrośnie do 35,6 mld. Gartner uznał wytwarzanie przyrostowe za jeden z 10 najważniejszych trendów w przemyśle.