Man is working to control a robotic arm which is integrated on smart factory production line. industry 4.0 automation line which is equipped with sensors and robotic arm. Selective Focus.

2 czerwca w Lublinie krajowe eliminacje WorldSkills – m.in. w robotyce mobilnej, mechatronice i przemyśle 4.0

  • Osoby do 26 roku życia będą konkurowały w polskich eliminacjach międzynarodowego konkursu WorldSkills.
  • Rolą wydarzenia jest promocja profesjonalnych kompetencji, wśród dyscyplin są zawody przyszłości związane z p4.0.
  • Zwycięzcy krajowego etapu pojadą w październiku 2022 roku do Szanghaju na finałowy, światowy konkurs.

Krajowe eliminacje WorldSkills Poland Nowe Technologie wystartują 2 czerwca w Lublinie. Uczestnicy zmierzą się w pięciu dyscyplinach (związanych z tzw. zawodami przyszłości), czyli w robotyce mobilnej, cyberbezpieczeństwie, mechatronice, przemyśle 4.0 i chmurze obliczeniowej.

WorldSkills Szanghaj

WorldSkills jest renomowanym, ogólnoświatowym konkursem, który promuje umiejętności zawodowe. Jak podkreślają organizatorzy polskiej edycji, to wydarzenie z rozmachem na miarę zawodów sportowych, w rodzaju mistrzostw świata w lekkiej atletyce czy piłce nożnej. Nawiązaniem do wielkich imprez jest choćby ceremonia otwarcia wzorowana na olimpijskiej (co można zobaczyć w filmie poniżej). Zwycięzcy polskiej edycji pojadą do Chin, gdzie od 12 do 17 października przyszłego roku wezmą udział w międzynarodowym konkursie WorldSkills Szanghaj.

60 konkurencji

Uczestnikami eliminacji mogą być osoby w wieku do 25 lub do 26 lat, w zależności od konkurencji, w której startują. Polskie drużyny uczestniczyły już w WorldSkills dwukrotnie: w 2018 roku w Budapeszcie i w 2019 w Kazaniu. W Lublinie, jak wspomnieliśmy, zaplanowano eliminacje w 5 konkurencjach, jednak w całym wydarzeniu jest ich 60 – przyszli pracownicy rywalizują także w tradycyjnych zawodach, takich jak: gotowanie, fryzjerstwo czy spawalnictwo.

Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest organizatorem krajowej części zawodów, zaznacza, że liczy w przyszłości na szerszy udział naszych zespołów: Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wystawiać zawodników, jeśli nie we wszystkich 60, to przynajmniej w kilkudziesięciu dyscyplinach. Jak z kolei podkreśla Minister Edukacji i Nauki, WorldSkills jest bardzo ważne z punktu widzenia promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego. Przemysław Czarnek liczy, że do czerwca sytuacja pandemiczna poprawi się i krajowe eliminacje będzie można zorganizować bez przeszkód. Tymczasem w związku z kolejnym dobowym rekordem zachorowań na COVID-19 Minister Zdrowia ogłosił, że od 20 marca restrykcyjne zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać już nie tylko w niektórych województwach, ale w całym kraju. Adam Niedzielski precyzował, że ponownie zostaną zamknięte galerie handlowe, kina, teatry, siłownie i baseny, a do trybu zdalnej nauki wrócą dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.