Agro-Lift, producent maszyn rolniczych z Przytoczna w województwie lubelskim, wdrożył robota KR Cybertech marki KUKA. Maszyna zajmuje się spawaniem części wytwarzanych w lubelskim przedsiębiorstwie. Na stanowisku obsługiwanym przez jednego operatora, zainstalowano dwustrefowy obrotnik spawalniczy umożliwiający jednoczesne spawanie robotowi oraz przezbrajanie przyrządów pracownikowi. Kamil Miłosz, zajmujący się obsługą procesu, zaznacza, że wdrożenie zwiększyło jakość i powtarzalność produktów.
Cela spawalnicza
Celę spawalniczą WeldBOX przygotowało przedsiębiorstwo Robot Partner, które podobne produkty wdrożyło w Maczka Group, firmie produkcyjnej z branży techniki grzewczej, a także u wytwórcy sprężyn PSI-SPS z Siedlec. Jak tłumaczy wiceprezes Robot Partner, Radosław Prasał, do przygotowania celi konstruktorzy wykorzystali m.in. układy sterowania KR C4 z oprogramowaniem KUKA.SafeOperation służącym m.in do określania obszarów pracy i strefy bezpieczeństwa, a także pakietami KUKA.ArcTech, które reagują na błędy spawania.
Ile robotów spawa?
Spawanie jest jednym z najczęściej robotyzowanych procesów. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Robotyki, 14% robotów przemysłowych zainstalowanych w Polsce jest wykorzystywanych do łączenia elementów. Więcej maszyn używa się tylko w aplikacjach związanych typu pick&place i obsłudze maszyn. W sumie nad Wisłą działa około 18 tysięcy urządzeń. Tzw. gęstość robotyzacji, czyli liczba robotów przypadających na 10 tysięcy zatrudnionych w przemyśle wynosi w Polsce 52, zaś globalna średnia to 126, a europejska – 123.