Wskaźnik PMI polskiego przemysłu w lipcu wyniósł 57,6 punktu

  • Ubiegłomiesięczny odczyt był niższy od czerwcowego rekordu równego 59,4 pkt.
  • Analitycy zaznaczają, że mimo spadku wynik świadczy o poprawie warunków branży wytwórczej.
  • Indeks opiera się na 5 wskaźnikach – w lipcu wszystkie pozytywnie wpłynęły na główne zestawienie, szczególnie czas dostaw.
inżynier i inspektor jakości

Lipcowy wskaźnik aktywności zakupowej sektora przemysłowego wyniósł 57,6 punktu, tj. o 1,8 mniej niż w poprzednim miesiącu. Analitycy IHS Markit zaznaczają, że pomimo spadku w porównaniu z czerwcem, najnowszy odczyt sygnalizuje poprawę warunków gospodarczych sektora, dodatkowo jest drugim najwyższym wynikiem w historii badań. Pozytywny wpływ na główny indeks miały wszystkie składowe, czyli wskaźniki zatrudnienia, produkcji, nowych zamówień, czasu dostaw i zapasów.

(graf. IHS Markit)

Czasy dostaw

Odczyty poszczególnych subindeksów były słabsze w porównaniu z czerwcem, z jednym wyjątkiem – rekordowo niską wartość odnotowała prędkość dostaw, co omawia Trevor Balchin, ekonomista IHS:

Wskaźnik dla tej zmiennej odnotował rekordowo niski poziom piąty miesiąc z rzędu, co w przypadku indeksu odwróconego, poprawie odczyt głównego PMI. Opóźnienia w dostawach wyraźnie hamują wzrost produkcji w stosunku do nowych zamówień, co powoduje gwałtowną kumulację zaległości. Sytuację można uznać za pozytywną, ponieważ wzrost produkcji będzie wspierany w nadchodzących miesiącach, nawet jeśli napływ nowych zamówień będzie dalej zwalniał.

interior of a large warehouse with stored material and means for moving the pallets. 3d render. logistics and manufacturing industry.
(fot. Adobe Stock)

Wyniki subindeksów

Tempo wzrostu nowych zamówień w lipcu spowolniła mniejsza liczba zleceń eksportowych. Mimo to zlecenia przyczyniły się do siódmego z rzędu wzrostu produkcji. Z powodu mniejszego tempa ekspansji, zwiększyły się zaległości, z kolei wydłużone dostawy sprawiły, że przedsiębiorcy sięgali po zapasy wyrobów gotowych, co pomniejszyło stany magazynowe fabryk. Z tego powodu wzrosła aktywność zakupowa menadżerów z sektora wytwórczego, którzy poza chęcią odbudowy zapasów, starali się wyprzedzić przyszły wzrost cen.

Warehouse at glass factory with products ready to be shipped
(fot. Getty Images)

Dane GUS-u i Eurostatu

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 4% w zestawieniu z majem, a o 18,4% w porównaniu rok do roku. W ujęciu rocznym polepszyła się sytuacja 32 branż spośród 34 monitorowanych przez GUS – dotyczy to m.in. producentów komputerów, urządzeń elektrycznych, metalu, papieru, napojów, maszyn i urządzeń, mebli. Z kolei Eurostat podsumował majowe wyniki państw Unii Europejskiej. Zgodnie z wyliczeniami statystyków, w porównaniu z ubiegłym rokiem, maj 2021 był lepszy o 21,2%, a wzrost objął wszystkie główne grupy produktów. W czołówce krajów znalazły się: Węgry, Słowacja i Polska, natomiast stawkę zamknęły Holandia, Malta i Finlandia.