Przejdź do treści

Eurostat o majowych wynikach produkcji przemysłowej w UE


Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 21,2% w Unii Europejskiej i o 20,5% w strefie euro – wynika z porównania rok do roku przygotowanego przez Eurostat. W zestawieniu z kwietniem wskaźniki spadły o 0,9% w UE i o 1% w strefie euro. Wyliczenia uwzględniają wyrównanie sezonowe – analitycy wyeliminowali wpływ różnic w liczbie czasu pracy i regularnych odchyleń od trendów.

(Produkcja przemysłowa w strefie euro i UE – graf. Eurostat)

Porównanie z kwietniem

W ujęciu miesięcznym w UE oraz w krajach strefy euro zmniejszyła się produkcja w 4 z 5 głównych grup: dóbr konsumenckich nietrwałych (np. artykułów spożywczych), związanych z energią, inwestycyjnych (np. maszyn używanych w procesach wytwórczych) i zaopatrzeniowych, czyli surowców potrzebnych do produkcji. Wzrost dotyczy dóbr konsumenckich trwałych, jak sprzęt AGD czy meble. Jeśli chodzi o poszczególne państwa, największe spadki odnotowały Rumunia, Grecja i Irlandia, z kolei w najlepszej sytuacji były Litwa, Węgry i Finlandia. W Polsce wzrost wyniósł 1,6%.

Professional young industrial factory male employee concentrated, working, putting, checking and testing with product line of industrial equipment cables manufacturing plant in large electronics factory warehouse
(fot. Getty Images)

Zestawienie roczne

Porównanie z majem ubiegłego roku zarówno w UE, jak i strefie euro, wykazało zwiększenie produkcji we wszystkich grupach – największe w przypadku trwałych dóbr konsumenckich, najmniejsze wśród producentów dóbr związanych z energią i jej wytwarzaniem. Państwa z najlepszymi wynikami w ujęciu rocznym to: Węgry (+40,3%), Słowacja (+36,8%) i Polska (30,2%).

(graf. Eurostat)

Czerwcowe PMI w strefie euro

Wskaźnik aktywności zakupowej menadżerów w krajach z unijną walutą wyniósł w czerwcu 63,4, co oznacza wzrost o 0,3 punktu w porównaniu z majem. Analiza przedsiębiorstwa IHS Markit wskazuje, że na podium są: Holandia, Austria i Niemcy. Najbardziej urosła produkcja surowców i maszyn niezbędnych w procesach wytwórczych. Chris Williamson, ekonomista przedsiębiorstwa podkreśla, że ubiegły miesiąc w strefie euro charakteryzowały rekordowy wzrost zatrudnienia i duże nakłady na sprzęt i maszyny używane w zakładach produkcyjnych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się: