dane - wizualizacja

Eurostat o majowych wynikach produkcji przemysłowej w UE

  • W maju europejscy wytwórcy odnotowali spadki w porównaniu z kwietniem.
  • Zestawienie rok do roku pokazuje zwiększenie produkcji we wszystkich grupach.
  • Polska w ujęciu rocznym znalazła się na unijnym podium razem z Węgrami i Słowacją.

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 21,2% w Unii Europejskiej i o 20,5% w strefie euro – wynika z porównania rok do roku przygotowanego przez Eurostat. W zestawieniu z kwietniem wskaźniki spadły o 0,9% w UE i o 1% w strefie euro. Wyliczenia uwzględniają wyrównanie sezonowe – analitycy wyeliminowali wpływ różnic w liczbie czasu pracy i regularnych odchyleń od trendów.

Porównanie z kwietniem

W ujęciu miesięcznym w UE oraz w krajach strefy euro zmniejszyła się produkcja w 4 z 5 głównych grup: dóbr konsumenckich nietrwałych (np. artykułów spożywczych), związanych z energią, inwestycyjnych (np. maszyn używanych w procesach wytwórczych) i zaopatrzeniowych, czyli surowców potrzebnych do produkcji. Wzrost dotyczy dóbr konsumenckich trwałych, jak sprzęt AGD czy meble. Jeśli chodzi o poszczególne państwa, największe spadki odnotowały Rumunia, Grecja i Irlandia, z kolei w najlepszej sytuacji były Litwa, Węgry i Finlandia. W Polsce wzrost wyniósł 1,6%.

Zestawienie roczne

Porównanie z majem ubiegłego roku zarówno w UE, jak i strefie euro, wykazało zwiększenie produkcji we wszystkich grupach – największe w przypadku trwałych dóbr konsumenckich, najmniejsze wśród producentów dóbr związanych z energią i jej wytwarzaniem. Państwa z najlepszymi wynikami w ujęciu rocznym to: Węgry (+40,3%), Słowacja (+36,8%) i Polska (30,2%).

Czerwcowe PMI w strefie euro

Wskaźnik aktywności zakupowej menadżerów w krajach z unijną walutą wyniósł w czerwcu 63,4, co oznacza wzrost o 0,3 punktu w porównaniu z majem. Analiza przedsiębiorstwa IHS Markit wskazuje, że na podium są: Holandia, Austria i Niemcy. Najbardziej urosła produkcja surowców i maszyn niezbędnych w procesach wytwórczych. Chris Williamson, ekonomista przedsiębiorstwa podkreśla, że ubiegły miesiąc w strefie euro charakteryzowały rekordowy wzrost zatrudnienia i duże nakłady na sprzęt i maszyny używane w zakładach produkcyjnych.