Przejdź do treści

Wrocławscy naukowcy konstruują transportowego Kraba


  • Specjaliści z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej pracują nad autonomiczną platformą o nazwie Krab.
  • Urządzenie jest robotem kroczącym, który potrafi przenieść ładunek o masie 100 kilogramów.
  • Po dodaniu np. chwytaków maszyna może wykonywać dodatkowe zadania.

Badacze opracowują prototyp autonomicznego robota, który ominie przeszkody i wykryje na swojej drodze np. ludzi, używając kamery termowizyjnej, dalmierza i skanera. Przeszkodą nie będą trudne tereny, urządzenie swobodnie przejdzie przez piaszczyste i kamieniste nawierzchnie lub wejdzie po schodach. Na wytrzymałość konstrukcji wpływa schowanie napędów w korpusie, zamiast w nogach, dzięki czemu wstrząsy nie uszkodzą silników. Jak podkreśla kierownik projektu prowadzonego na wrocławskiej politechnice, ewentualne uszkodzenie kończyny spowoduje tylko pogorszenie chodu, ale nie zatrzyma realizacji zadania:

Stabilność wynika z konstrukcji robota – tłumaczy Artur Muraszkowski. – W przeciwieństwie do innych zespołów badawczych, skupiających się na utrzymywaniu równowagi takich platform dzięki odpowiednim algorytmom, my postawiliśmy na mechanikę. Naszego robota bardzo trudno przewrócić.

Transport ładunków

W konstrukcji o długości 1,5 metra i szerokości 80 centymetrów naukowcy planują zamontować jeszcze klapy ładunkowe umożliwiające podniesienie przedmiotu i przetransportowanie go w miejsce wskazane przez operatora. Według Muraszkowskiego, wraz z rozwojem projektu do klap może dołączyć platforma służąca do przenoszenia ładunku, co ma stać się istotną funkcjonalnością maszyny:

To będzie jeden z pierwszych robotów kroczących opracowanych w Polsce, który będzie potrafił coś więcej niż tylko poruszać się. Dotychczas na całym świecie powstało wiele modeli podobnych maszyn, ale prace badawcze zwykle koncentrowały się na opracowywaniu i rozwijaniu algorytmów utrzymywania równowagi, niezależnie od warunków otoczenia, oraz chodzenia. Nasza platforma, ważąc około 100 kilogramów, będzie w stanie transportować ładunek o zbliżonej masie. Do tego, jeśli zainstaluje się na niej dodatkowe wyposażenie, jak manipulatory z chwytakami, robot wykona ewentualne dodatkowe zadania – wyjaśnia kierownik projektu.

Prototyp za rok

Przedsięwzięcie jest finansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej z programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Naukowcy mają rok na opracowanie modelu na 6 poziomie gotowości technologicznej, czyli przetestowanego w środowisku zbliżonym do naturalnego. Dla Kraba (nazwanego tak ze względu na sposób poruszania się) będą to tereny wymagające patrolowania, wykrywania wroga czy namierzania celów. Jednak autorzy projektu zaznaczają, że wynalazek znajdzie zastosowanie również w transporcie, budownictwie lub monitorowaniu fabryk.

Technologie wojskowe w przemyśle

Urządzeniami powstającymi pierwotnie z myślą o wojsku były między innymi egzoszkielety – w opracowanie pierwszych prototypów (np. Hardimana skonstruowanego przez General Electrics) angażowały się Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych. Amerykańska armia fundowała również rozwój pancerza Human Universal Load Carrier ułatwiającego żołnierzom dźwiganie ładunków o masie 90 kilogramów. Początkowo militarne zastosowanie miały też drony, pierwszych bezzałogowców używano do szkoleń wojskowych. Z zamysłem wojskowym specjaliści rozpoczynali prace nad pierwszą rozproszoną siecią komputerową, czyli ARPANETEM, bezpośrednim poprzednikiem internetu.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na