Przejdź do treści

Wałbrzyska uczelnia kupiła symulator wózka widłowego


  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa ma urządzenie, które pozwoli studentom logistyki uczyć się obsługi wózków jezdniowych.
  • Zestawy VR ułatwią również naukę związaną ze spedycją, transportem i gospodarką magazynową.
  • Symulator pomoże ćwiczyć sprawdzanie stanu wózka i załadunku.

PWSZ im. Angelusa Silesiusa kupiła MWS-W-4M-EK, sprzęt współpracuje z zestawem do wirtualnej rzeczywistości Oculus Quest. Uczelnia przekonuje, że to pierwszy etap inwestycji w nowoczesne technologie, szkoła chce kupić jeszcze oprogramowanie, żeby z gogli i kontrolerów VR skorzystali nie tylko uczestnicy zajęć dotyczących spedycji, transportu i gospodarki magazynowej, ale też innych przedmiotów.

Wirtualny trening inspekcji stanu technicznego i załadunku naczepy

Używając zestawu Oculus Quest, studenci ćwiczą kontrolowanie stanu naczepy. Sprawdzają takie części, jak plandeki czy deski burtowe, z pomocą sprzętu da się też wykonywać zadania egzaminacyjne. Druga aplikacja odpowiada za umieszczanie ładunku na naczepie – próba kończy się pomyślnie, jeśli żadna z osi nie jest przeciążona, a cały ciężar rozkłada się równomiernie.

Urządzenie do ćwiczenia obsługi pojazdu

Symulator wózka jezdniowego MWS-W-4M-EK budową przypomina oryginał. Trenujący, siedząc w fotelu operatora, mogą korzystać z kierownicy, kontrolerów i dźwigni zmiany biegów. Na ekranach przed kierowcą i po bokach wyświetlany jest rzeczywisty kokpit, przed którym mamy maszt wózka wraz z tzw. karetką i widłami. W ustawieniach oprogramowania można zmieniać warunki treningu – wybiera się zarówno plac, po którym porusza się wózek, jak i warunki pogodowe. Stelaż producenta pozwala zamontować jeszcze jeden ekran wyświetlający to, co dzieje się za pojazdem.

Symulatory wykorzystujące VR

Na rynku dostępne są też urządzenia, które łączą funkcjonalności obu zakupów PWSZ. Sprzęty amerykańskiej firmy FL-Simulators korzystają tylko z jednego ekranu, którego dopełnieniem jest zestaw Oculus Rift. Trenujący widzą, co dzieje się wokół wózka i starają się reagować na widoczne przeszkody. Przedsiębiorstwo produkuje pełne stanowiska wyposażone w fotel operatora oraz pulpity z laptopami i podstawowymi kontrolerami, przy których można siedzieć na zwykłym krześle.

Z imitowaniem poruszania się wózkami widłowymi zmierzył się także producent gier 10tacle Studio. W 2009 roku firma przygotowała „Symulator wózka widłowego PC”, gdzie gracze na 6 planszach rozładowują towary wirtualnymi maszynami marki Still.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na