Wałbrzyska uczelnia kupiła symulator wózka widłowego

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa ma urządzenie, które pozwoli studentom logistyki uczyć się obsługi wózków jezdniowych.
  • Zestawy VR ułatwią również naukę związaną ze spedycją, transportem i gospodarką magazynową.
  • Symulator pomoże ćwiczyć sprawdzanie stanu wózka i załadunku.
symulator wózka widłowego na wałbrzyskiejPWSZ

PWSZ im. Angelusa Silesiusa kupiła MWS-W-4M-EK, sprzęt współpracuje z zestawem do wirtualnej rzeczywistości Oculus Quest. Uczelnia przekonuje, że to pierwszy etap inwestycji w nowoczesne technologie, szkoła chce kupić jeszcze oprogramowanie, żeby z gogli i kontrolerów VR skorzystali nie tylko uczestnicy zajęć dotyczących spedycji, transportu i gospodarki magazynowej, ale też innych przedmiotów.

Wirtualny trening inspekcji stanu technicznego i załadunku naczepy

Używając zestawu Oculus Quest, studenci ćwiczą kontrolowanie stanu naczepy. Sprawdzają takie części, jak plandeki czy deski burtowe, z pomocą sprzętu da się też wykonywać zadania egzaminacyjne. Druga aplikacja odpowiada za umieszczanie ładunku na naczepie – próba kończy się pomyślnie, jeśli żadna z osi nie jest przeciążona, a cały ciężar rozkłada się równomiernie.

( Oculus Quest – fot. PWSZ)

Urządzenie do ćwiczenia obsługi pojazdu

Symulator wózka jezdniowego MWS-W-4M-EK budową przypomina oryginał. Trenujący, siedząc w fotelu operatora, mogą korzystać z kierownicy, kontrolerów i dźwigni zmiany biegów. Na ekranach przed kierowcą i po bokach wyświetlany jest rzeczywisty kokpit, przed którym mamy maszt wózka wraz z tzw. karetką i widłami. W ustawieniach oprogramowania można zmieniać warunki treningu – wybiera się zarówno plac, po którym porusza się wózek, jak i warunki pogodowe. Stelaż producenta pozwala zamontować jeszcze jeden ekran wyświetlający to, co dzieje się za pojazdem.

(Wałbrzyska uczelnia idzie drogą sugerowaną przez World Economic Forum: praktyka jest cenniejsza od wykładów – fot. PWSZ)

Symulatory wykorzystujące VR

Na rynku dostępne są też urządzenia, które łączą funkcjonalności obu zakupów PWSZ. Sprzęty amerykańskiej firmy FL-Simulators korzystają tylko z jednego ekranu, którego dopełnieniem jest zestaw Oculus Rift. Trenujący widzą, co dzieje się wokół wózka i starają się reagować na widoczne przeszkody. Przedsiębiorstwo produkuje pełne stanowiska wyposażone w fotel operatora oraz pulpity z laptopami i podstawowymi kontrolerami, przy których można siedzieć na zwykłym krześle.

Z imitowaniem poruszania się wózkami widłowymi zmierzył się także producent gier 10tacle Studio. W 2009 roku firma przygotowała „Symulator wózka widłowego PC”, gdzie gracze na 6 planszach rozładowują towary wirtualnymi maszynami marki Still.