kuka tychy

W Tychach przedsiębiorcy mogą testować roboty

  • KUKA otworzyła nową siedzibę w Tychach na Śląsku.
  • Na miejscu jest Zrobotyzowane Centrum Aplikacyjne, gdzie firmy mogą sprawdzać działanie maszyn przemysłowych.
  • Przewidziano również przestrzeń szkoleniową w ramach inicjatywy KUKA College.

Niemiecko-chiński producent robotów przemysłowych ma nową siedzibę w Tychach. Wewnątrz przygotowano Zrobotyzowane Centrum Aplikacyjne – miejsce, w którym klienci mogą testować maszyny spawające, układające towary na paletach czy transportujące produkty. Poza nimi sprawdzą także coboty i platformy jezdne. Dyrektor KUKA Polska, Tomasz Nowak, podkreśla, że cel nowego centrum to popularyzowanie robotyzacji i dodaje, że przestrzeń jest przeznaczona zarówno dla fachowców, jak i firm rozpoczynających swoją przygodę z branżą.

Szkolenia z robotyki

W tyskim ośrodku będą organizowane kursy w ramach KUKA College – inicjatywy obejmującej seminaria z zakresu programowania i serwisowania robotów przemysłowych w siedzibach firmy na całym świecie. Szkolenia zaplanowane w najbliższym czasie dotyczą m.in. pisania aplikacji zmieniających zaprogramowane ruchy czy wykrywających kolizje. Dodatkowo przygotowano kursy z obsługi robotów, które obejmują komunikację człowiek-maszyna (HMI, ang. Human-Machine Interface), uruchamianie programów oraz używanie chwytaków. W ramach KUKA College, prowadzone są także internetowe szkolenia np. z typów przekładni w maszynach oraz podstaw robotyki.

Niezbędne kompetencje

Zdobywanie kompetencji, rozumianych jako suma umiejętności, wiedzy i nastawienia, jest potrzebne do robotyzowania produkcji. Przedsiębiorstwa wdrażają maszyny tym chętniej, im więcej miały do czynienia z robotami przemysłowymi, co podkreślał prezes PPP, Andrzej Soldaty w czasie spotkania forum ds. robotyzacji. Stąd takie inicjatywy, jak Zrobotyzowane Centrum Kompetencyjne, czy gdańskie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych oraz Europejski Tydzień Robotyki przyczyniają się do usuwania barier związanych z automatyzowaniem pracy.

Roboty przemysłowe na świecie

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki, w 2019 roku przemysłowcy kupili 373 tysiące maszyn, tym samym liczba robotów pracujących w fabrykach sięgnęła 2,7 miliona. Polska zajęła 15 miejsce na świecie i 5 w Europie dzięki instalacji 2,6 tysiąca urządzeń. To zwiększyło liczbę robotów przypadających na 10 tysięcy pracowników z 42 do ok. 51 sztuk, ale oznacza, że wciąż plasujemy się poniżej średniej europejskiej wynoszącej 114.