Przejdź do treści

W Fordzie pracują nad przyszłymi modelami aut zdalnie w VR


  • Projektanci koncernu używają zestawów do wirtualnej rzeczywistości w pracach nad samochodami, których produkcja rozpocznie się po pandemii.
  • Na dystans i w virtual reality powstaje m.in. elektryczny Mustang Mach-E.
  • VR umożliwia przegląd projektów w rzeczywistej skali.
  • Ford przedłużył wstrzymanie prac motoryzacyjnych w fabrykach do początku maja – jednak produkuje w nich sprzęt medyczny.

W związku z pandemią menadżerowie Forda sięgnęli po wirtualną rzeczywistość wykorzystywaną w pracy zdalnej. Dzięki VR projektanci wspólnie zajmują się pojazdami, których produkcja będzie mogła ruszyć, kiedy zamknięte dziś fabryki wrócą do działania. Jedną z koncepcji jest Mustang Mach-E, czyli elektryczny SUV z zasięgiem do 600 kilometrów. Wirtualne studio pierwotnie powstało jako miejsce współpracy projektantów z całego świata. Cyfrowa platforma pozwala sprawdzać postępy w zadaniach dotyczących aut i ich elementów, udostępniając modele 3D, które już na etapie opracowywania wyglądają jak gotowe samochody osobowe, ciężarówki i SUV-y.

Spotkania pracowników-awatarów przy modelach 3D

Każda z osób pracujących przy danym projekcie ma własny awatar, który uczestniczy w wirtualnym zebraniu służącym omówieniu szczegółów technicznych, wymianie pomysłów i wskazaniu problemów. Awatary posługują się laserowymi wskaźnikami pomagającymi oznaczać podzespoły omawiane podczas dyskusji. Według projektantów z USA VR daje wiele przewag nad standardowymi metodami prezentacji: Ekrany nie są na tyle duże, aby pokazać pełnowymiarowy pojazd, natomiast w wirtualnej rzeczywistości można go zobaczyć w pełnej skali – zaznacza Michael Smith, kierownik ds. projektowania cyfrowego w Fordzie. System korzysta z tych samych danych, które są używane do tworzenia fizycznych modeli samochodów wykonywanych z substancji plastycznych, co pozwala odtworzyć światło i cienie, jakie stworzyłyby elementy pojazdu w realnym świecie. Specjaliści z amerykańskiego koncernu zwracają uwagę, że zaawansowanie systemu VR wyeliminuje w przyszłości konieczność budowania fizycznych modeli przed uruchomieniem masowej produkcji.

https://www.youtube.com/watch?v=8d5eAcS50zA

Przedłużona przerwa w fabrykach Forda

Przedsiębiorstwo z Michigan jest jednym z koncernów motoryzacyjnych, które zdecydowały się zawiesić produkcję z powodu pandemii. Firma wstrzymała prace w europejskich zakładach w drugiej połowie marca, ostatnio poinformowała o przedłużeniu przestoju co najmniej do 4 maja, jednak ostateczny okres przerwy zależy od rozwoju sytuacji. Mimo zatrzymania produkcji pojazdów koncern pracuje, wytwarzając razem z GE Healthcare respiratory. Ford uruchomił także usługę, w ramach której serwisuje samochody klientów bezkontaktowo – odbiera je od właścicieli i odwozi po naprawie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na