Przejdź do treści

Urządzenie AR noszone na głowie – do inspekcji w logistyce


  • Charakter zmiany – wdrożenie aplikacji do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, służących do szkoleń i inspekcji naczep.
  • Powód wdrożenia – skrócenie czasu poświęcanego na przygotowywanie raportów, a także potrzeba prowadzenia szkoleń w bezpiecznym środowisku.
  • Korzyści – usprawniona kontrola i zdalne treningi pokazujące rzeczywiste usterki naczep.
  • Branża – logistyczna.
  • Specyfika biznesu – BCUBE Logistik to niemieckie przedsiębiorstwo zatrudniające około 7 tysięcy osób. Transportuje dostawy m.in. dla lotnictwa, motoryzacji i branży AGD.
  • Źródło – Giant Lazer.

Firma Giant Lazer przygotowała dla niemieckiego przedsiębiorstwa logistycznego BCUBE Logistik system bazujący na urządzeniach, które umożliwiają wyświetlanie dodatkowych informacji w czasie rzeczywistym. Celem wdrożenia było przede wszystkim ułatwienie procesu inspekcji naczep towarowych oraz dostęp dla pracownika do bazy danych w taki sposób, żeby wyniki kontroli zapisywały się bezpośrednio na serwerze. Aplikacja jest przeznaczona dla osób zatrudnionych w magazynie znajdującym się w saksońskim Burkau. Do zakładu trafił niezbędny do obsługi oprogramowania sprzęt – urządzenie RealWear HMT-1 oraz przemysłowy tablet typu rugged, czyli wzmocniony i przystosowanym do pracy w trudnych warunkach.

Urządzenia

Realwear HMT-1 to komputer noszony na głowie i sterowany głosem (również po polsku). Można go używać w głośnym otoczeniu, w czym pomagają 4 wbudowane mikrofony i algorytmy Speech Extractation, redukujące szumy. Uruchamianie nie wymaga specjalnych komend, sprzęt nasłuchuje non stop i reaguje na znane polecenia. Urządzenie ma niewielki wyświetlacz umieszczony blisko oczu i pod kątem, w taki sposób, że daje wrażenie spoglądania na 7-calowy ekran tabletu. Model HMT-1 przygotowano z myślą o zastosowaniach przemysłowych – komputer pracuje w temperaturach o zakresie od -20 do 50 stopni Celsjusza. Jest odporny na upadki z niewielkiej wysokości, a obudowa nie przepuszcza wody i pyłu. Urządzenia używane w firmie BCUBE Logistik współpracują z przemysłową platformą Industry XR.

System

Oprogramowanie AR zainstalowane na komputerach wizualizuje cyfrowo checklistę, czyli spis punktów inspekcji, wymagających potwierdzenia głosem lub zdjęciami. Dane są zapisywane bezpośrednio na serwerze, więc pracownicy po obchodzie nie muszą wprowadzać informacji przez klawiaturę czy kopiować do systemu przygotowanych fotografii. Poza aplikacją w urządzeniu, jest też drugi program w tablecie, który nazywa się Lab XR. Ułatwia wybór checklisty właściwej dla danej maszyny, skanowanie kodu QR do połączenia się z RealWear HMT-1, wybór trybu pracy, zakończenie tworzenia raportu, wyświetlanie i zatwierdzenie dokumentacji, a na końcu podpisanie jej i przesłanie do bazy danych.

Funkcjonalność checklisty

Pracownik noszący komputer może w dowolnym momencie wracać do poprzedniego zadania, jeśli chce nanieść poprawki. W razie potrzeby włącza kamerę i robi zdjęcia dokumentujące usterki – po 3 na jedno zadanie. Po zakończonej pracy oprogramowanie wyświetla podsumowanie i czeka na potwierdzenie wysyłki na serwer. W razie braku łączności przechowuje dane do momentu synchronizacji. Podsumowanie jest indeksem wszystkich prac na liście, a obok każdej części przeglądu są odpowiedzi udzielone przez pracownika. Przewijanie góra/dół ułatwia powrót do danego punktu i ewentualne naniesienie zmian. Na tym etapie pracownik przegląda wykonane zdjęcia i decyduje o ich pozostawieniu lub dodaniu nowych.

Formularz kierowcy

Użytkownik systemu może wprowadzić sześć typów danych dotyczących kierowców:

  • wagę towaru
  • imię i nazwisko kontrolującego
  • nazwę spedytora
  • imię i nazwisko kierowcy
  • numer rejestracyjny ciągnika
  • numer rejestracyjny naczepy
  • informacje o drugim kierowcy (jeśli jest to konieczne).

Podgląd gotowego raportu na tablecie jest dostępny automatycznie i od razu po zatwierdzeniu czynności na komputerze HMT-1. Dotyczy to również dostępu do raportów archiwizowanych na serwerze Lab XR i opisanych datami rozpoczęcia i zamknięcia inspekcji.

Szkolenia VR

Rozszerzona rzeczywistość w technologii smartglass jest drugim etapem współpracy niemieckiego przedsiębiorstwa logistycznego i firmy technologicznej z Wrocławia. Pierwszym były szkolenia z zakresu inspekcji i załadunku naczep towarowych w wirtualnej rzeczywistości, udostępnione na platformie Industry XR i prowadzone za pomocą gogli VR HTC Vive z akcelerometrem, żyroskopem i laserowym skanowaniem obszaru. Oprogramowanie działa również w przypadku użycia HTC Vive Pro czy Oculus Quest oraz systemów operacyjnych Windows i Android. Opisywane aplikacje do treningów VR Giant Lazer pierwszy raz pokazywał na targach Logimat 2018 w Stuttgarcie.

Załadunek naczepy

W trybie nauki uczący się dostaje instrukcje na temat kolejności i miejsc rozmieszczenia na naczepie wszystkich elementów. Trening obejmuje cztery scenariusze. Po przepracowaniu całości, również w VR, pracownik zdaje egzamin, podczas którego już samodzielnie wykonuje wszystkie zadania. Za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie prowadzący szkolenie może na bieżąco śledzić postępy, podgląd na żywo z gogli pozwala mu w razie potrzeby udzielać dodatkowych rad.

Trening przeglądu technicznego

Ćwicząc przeprowadzanie przeglądu technicznego, kursanci poruszają się po naczepie i jej otoczeniu, zarówno w trybie nauki, jak i w trybie egzaminacyjnym. W ten sposób szczegółowo poznają budowę naczepy i rozmieszczenie elementów. Aplikacja do nauki inspekcji technicznej losowo przygotowuje usterki do wykrycia, więc użytkownicy za każdym razem muszą podchodzić do zadania z taką samą uwagą. Uczestnicy szkoleń wykonują serię zadań, podczas których sprawdzają:

  • stan plandeki
  • rozmieszczenie desek burtowych, pełniących rolę stelaża dla plandeki
  • uszkodzenia desek
  • rozmieszczenie ograniczników palet stosowanych do prawidłowego rozmieszczenia towaru
  • stan ograniczników
  • uchwyty mocujące
  • czystość i usterki w podłodze naczepy
  • kompletność pasów zabezpieczających ładunek
  • punkty, w których trzeba zrobić zdjęcia.

Industry XR

Opisane wyżej aplikacje są dostępne na platformie Industry XR. Można tam znaleźć różne programy do zarządzania procesami logistycznymi w technologii AR: do checklist i kontroli jakości, specjalistycznych szkoleń z zakresu składania silników, do przeprowadzania inspekcji oraz oceny ryzyka w miejscu pracy. Do systemu da się zalogować przez telefon (niekoniecznie za pomocą laptopa czy komputera stacjonarnego). Menadżerowie za pośrednictwem mobilnej aplikacji dodają nowych uczestników szkoleń i pracowników, a zwykli użytkownicy rozpoczynają w ten sposób pracę z goglami i systemami augmented reality.


Więcej opracowań, pokazujących konkretne, praktyczne wdrożenia nowoczesnych rozwiązań przemysłowych, m.in. z zakresu predictive maintenance, cyberbezpieczeństwa, systemów MES i automatyzacji, można znaleźć w naszym dziale Case studies.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na